Gelişen tavşan kalvaryumunda kritik boyutlu defektin titanyum meş ile rekonstrüksiyonunun kalvaryum gelişimine etkisi
The effects of reconstruction of critical size defect in developing rabbit calvarium with titanium mesh to the calvarium development
- Tez No: 282156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN MAVİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada titanyum meş implantların gelişen kalvaryumda defekt rekonstrüksiyonunda kullanılabileceği hipotezi kuruldu. Bu hipotezi test etmek için tavşanlarda deneysel çalışma planlandı. Çalışmada 24 adet 6 haftalık Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı ve hayvanlar 4 eşit gruba ayrıldı. İlk grup kontrol grubu kabul edildi ve normal populasyon ölçümleri elde edilmesi amaçlandı. 2. Grup sham grubu olarak tayin edildi ve parietal bölgede 15 mm.'lik kritik boyutlu defekt oluşturuldu. 3. Grup semirijid fiksasyon grubu tayin edilerek, oluşturulan kritik boyutlu defektin rekonstrüksiyonu 0.3 mm. kalınlığındaki titanyum meşin, dört adet 4.0 prolen ile tespitiyle yapıldı. 4. Grup ise rijid fiksasyon grubu olarak tayin edildi ve defekt rekostrüksiyonu, titanyum meşin 4 adet 4 mm. çaplı titanyum vida ile tespitiyle yapıldı. 6. haftada tüm gruplarda 3B kranial BT çekildi. 18. hafta deney sonlandırılarak, tüm gruplarda kalvaryum sakrifizasyonunu takiben fotoğraflama ve 3B kranial BT çekimi sonrası referans noktalardan kalvaryumda uzunluk ölçümleri yapılarak gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirildi. 18 haftalık 3B BT ile ölçümlere göre 3.
Özet (Çeviri)
It was hypothetised that titanium mesh implants can be used for reconstruction of defects in growing calvarium. In order to test the hypothesis, an experimental model was developed in rabbits. 6 week old 24 New Zealand rabbits were used and divided into four equal groups. First group was created as normal population group. 15 mm. diameter critical size defects were created at parietal bone of each rabbit in second, third and fourth groups. Second group was decided as sham group for critical size defect. Defects were reconstructed with 0.3 mm. thickness titanium mesh and fixed with 4.0 polypropylene sutur in the third group as semirigid fixation. In the fourth group, titanium mesh was fixed with 4 mm. diameter titanium screws as rigid fixation. At the beginning, rabbit calvarias were scanned with cranial CT and 3D reconstructions were created. Experiment finished when rabbits were 18 weeks old. Sacrifisation and cranial CT scan performed and standart photographs were taken for each rabbit in all groups. The length measurements were done from reference points and comparisations were made between groups.