Lomber diskektomi ve laminektomi operasyonlarında preoperatif ve postoperatif verilen Deksketoprofen Trometamol'ün postoperatif analjezi ve meperidin tüketimi üzerine etkisi
The effect of preoperative and postoperative Dexketoprofen Trometamol on postoperative analgesia and meperidine consumption in patients undergoing lomber discectomy and laminectomy surgery
  1. Tez No: 282177
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL BÜYÜKKIDAN YELKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, intravenöz uygulanan deksketoprofen trometamolün postoperatif analjezik özelliğini, postoperatif VAS skorlarına, 24 saatlik total meperidin tüketimine etkisini ve hasta memnuniyetini araştırmayı amaçladık. Çalışma, lomber diskektomi ve laminektomi planlanan, yaşları 18-60 arasında olan, 60 hasta üzerinde prospektif, randomize olarak yapıldı. Grup I'e (kontrol) indüksiyondan 1 saat önce ve ilk dozun verilişinden sonraki 8.saatte plasebo amaçlı 100 cc izotonik, Grup II'e ise indüksiyondan 1saat önce ve ilk dozun verilişinden sonraki 8.saatte 50 mg deksketoprofen trometamol verildi. Anestezi ve cerrahi süreler dakika olarak kayıt edildi. Postoperatif ayılma ünitesinde hastalara hasta kontrollü analjezi (HKA) yöntemi ile 24 saat meperidin infüzyonu başlandı. HKA cihazının ilk bolus kullanma süresi ilk analjezi ihtiyaç zamanı olarak kaydedildi. Tüm olguların 1, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde SKB, DKB, OKB, KAH, SpO2, VAS, RSS değerleri, meperidin tüketimi ve yan etkiler kayıt edildi. Grup II'de; VAS'ın 1.saat, 4.saat, 8.saat, 12. Saat ve 24.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the preoperative and postoperative analgesic effect of intravenous dexketoprofen trometamol and its effects on postoperative visual analogue scale (VAS), 24-hour total meperidine consumption and patient satisfactory. This prospective, randomize study was performed on 60 patients aged 18-60 years old and planned lomber discectomy and laminectomy. Group I (control) receined 100 cc isotonic saline as placebo 1 hour before induction and 8 hours after first dose, Group II received i.v. 50 mg dexketoprofen trometamol. Durations of anaesthesia and surgery were recorded as minute. Meperidine infusion was started for 24 hours by PCA for patients taken postoperative care unit. The time of first bolus usage of PCA was recorded as first analgesia requirement time. In all cases, SBP, DBP, MBP, HR, SpO2, VAS, RSS score, meperidine consumption and side effects were recorded at 1, 4, 8, 12 and 24 hours.