Şizofreni hastalarında intihar davranışının bilişsel işlevlerle ilişkisi
The relationship between suicidal behavior and cognitive functions in schizophrenic patients
  1. Tez No: 282178
  2. Yazar: BÜLENT KENAN KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Şizofreni hastalarında intihar girişimi ve tamamlanmış intihar oranları genel nüfustaki intihar oranlarından yaklaşık 20 kat daha fazladır. Şizofreni hastalarında gözlenen bilişsel işlevlerde bozulma, hastalığın çekirdek belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne ardı sıra başvuran, DSM-IV-TR ölçütlerine göre şizofreni tanısı konan 70 (24 kadın, 46 erkek) hastada, bilişsel işlevlerin intihar davranışı ile ilişkisi araştırılmıştır. Hastaların bilişsel işlevleri Stroop Testi (STP), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi (RİSÖT) ile değerlendirildi. Klinik semptomları değerlendirmek için Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The risk of suicide among schizophrenic patients is approximately 20 times higher than in general population. Cognitive dysfunctions associated with schizophrenia are increasingly seen as a core symptom of the disorder. In this study, we assessed the relationship between cognitive functions and suicide behavior in 70 patients (24 female, 46 male) diagnosed as schizophrenia according to DSM-IV-TR criteria. All patients were recruited consecutively from Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Psychiatry Department outpatient clinic. The cognitive functions of patients are assessed by using Stroop Test (STP), Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and Rey Auditory Verbal Learning Test (RAVLT). In order to evaluate clinical symptoms, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and The Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS) are used. Patients were categorized as either having attempted suicide or not having attempted suicide based on clinical interview and chart review.