Febril nötropenisi olan çocuk hastalarda invaziv fungal enfeksiyonların erken teşhisinde 1,3-ß-D-glukan ölçümünün yararı
Utility of 1,3-ß-D-glukan testing for early diagnosis of invasive fungal infections in pediatric febrile neutropenic patients
- Tez No: 282180
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT A. AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnvaziv fungal enfeksiyonlar immünsüprese hastalarda önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Çalışmamızda invaziv fungal enfeksiyonların teşhisinde serum galaktomannan ve 1,3-ß-?-glukan ölçümünün yararını değerlendirmeyi amaçladık. Hematolojik malignensi veya aplastik anemi nedeniyle takip edilen 12 hastada 18 febril nötropeni atağı çalışmaya dahil edildi. Atakların ilk gününde tam kan sayımı, CRP, serum galaktomannan ve 1,3-ß-?-glukan çalışıldı. Serum galaktomannan düzeyi febril nötropeninin 3. gününde ve 1,3-ß-?-glukan düzeyi de 5. günde tekrar çalışıldı. Hastaların ateş süresi, febril nötropeni süresince kullanılan tedavileri kaydedildi. İnvaziv fungal hastalık tanısı EORTC/MSG tanı kriterlerine göre konuldu. Çalışmaya alınan atakların etyolojisinde 5 atakta invaziv fungal hastalık, 3 tanesinde bakteriyel enfeksiyon saptandı. 10 atakta ise etyoloji gösterilemediğinden idiyopatik febril nötropeni şeklinde değerlendirildi. Veriler analiz edilirken ataklar invaziv fungal enfeksiyonu olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. CRP düzeyi invaziv fungal enfeksiyonu olan ataklarda anlamlı olarak yüksek bulundu. Ateş süresi de invaziv fungal enfeksiyonu olan ataklarda ileri derecede anlamlı olarak uzundu. Gruplar arasında 1. ve 5. gün çalışılan galaktomannan düzeyleri açısından fark görülmedi. Galaktomannan testinin sensitivitesi %80, spesifitesi % 30 bulundu ve %69 oranında yanlış pozitiflik saptandı. İnvaziv fungal enfeksiyonu olan ataklarda 1. gün 1,3-ß-?-glukan düzeyi olmayanlara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. 5. günde çalışılan 1,3-ß-?-glukan düzeyi açısından gruplar arasında fark yoktu. 1,3-ß-?-glukan testinin sensitivitesi %100, spesifitesi %0 saptandı ve %72,2 oranında yanlış pozitiflik görüldü. Sonuç olarak; febril nötropenisi olan çocuk hastalarda galaktomannan ve 1,3-ß-?-glukan testlerinde yüksek yanlış pozitiflik olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
İnvasive fungal infections (IFI) are major causes of mortality and morbidity in immuncompromised patients. İn this study the aim was to evaluate diagnostic potential of serum galactomannan and 1,3-ß-?-glucan in IFIs. We analyzed 18 febrile neutropenic episodes in 12 patients with hematological malignancy and aplastic anemia. Serum samples were obtained from all patients on the first day of episodes for complete blood count, C-reactive protein, serum galactomannan and 1,3-ß-?-glucan. Patients were tested again for galactomannan on the third day and for 1,3-ß-?-glucan on the fifth day. Duration and treatment of febrile neutropenic episodes were recorded. The diagnosis of IFIs was made according to EORTC/MSG criteria. 5 of episodes defined as IFI while 3 episodes were bacterial infections. 10 episodes defined as idiopatic febrile neutropenia with no evidence of any etiology. Febrile neutropenia episodes divided into two groups, IFI and non-IFI group. C-reactive protein was higher in IFI group comparing non-IFI. Fever persisted significantly in IFI group compared to non-IFI. There was no difference between groups on first and fifth day galactomannan levels. The sensitivity and specifity of galactomannan was 80% and 30%. False-positive results observed in 69% of episodes. First day 1,3-ß-?-glucan levels were significantly higher in IFI group. No difference was for fifth day 1,3-ß-?-glucan levels. The sensitivity, specifity and false positivity rate of 1,3-ß-?-glucan testing was 100%, 0% and 72,2%. In conclusion; galactomannan and 1,3-ß-?-glucan tests have high false-positivity rates in febrile neutropenic pediatric patients.