Endometriyal ağır metal (kadmiyum, kurşun, civa ve arsenik) düzeylerinin açıklanamayan infertilite etyolojisindeki rolü
The role of the endometrial heavy metal (cadmium, lead, mercury and arsenic) concentrations in the etiology of unexplained infertility
  1. Tez No: 282181
  2. Yazar: EMRULLAH TANRIKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnfertilite oldukça yaygın bir problemdir ve yaklaşık olarak her 7 çiftten birini etkilemektedir. İnfertilite nedeni araştırılırken çiftlerin yaklaşık %15-30'unda infertiliteyi açıklayacak bir neden bulunamamakta ve bu grup hastalar açıklanamayan infertil grup olarak adlandırılmaktadır. İnfertilite üzerine yapılan pek çok çalışmada, spermin dişi genital yolundaki hareketi, ovumla birleşmesi ve embriyonun uterin kaviteye implantasyonu süreçlerinde birçok moleküler faktör ve mekanizmanın rol oynadığı gösterilmiştir. Ağır metallerin bu süreçlerin herhangi birinde olumsuz rol oynayabileceği insan ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada, açıklanamayan infertilite tanısı alan çiftlerin kadın partnerinin endometriyum dokusundaki ağır metal (kadmiyum, kurşun, civa ve arsenik) düzeylerinin saptanması ve sonuçların, fertil kadınların endometriyum dokusundaki aynı ağır metallerin düzeyleri ile karşılaştırılarak açıklanamayan infertilite etyolojisindeki rolünün araştırılması amaçlandı.Çalışmaya 19'u açıklanamayan infertil, 18'i fertil-kontrol olmak üzere toplam 37 kadın olgu dahil edildi. İmplantasyon penceresi olarak kabul edilen, menstrüel siklusun 20-24. günlerinde, olgulardan endometriyal doku örnekleri alındı. Atomik absorbsiyon spektrometresi yöntemiyle bu örneklerdeki kadmiyum, kurşun, civa ve arsenik düzeyleri tespit edildi.İnfertil gruptaki 19 hastanın tümünün endometriyum dokusunda kadmiyum saptanırken (%100), kontrol grubunda sadece 6/18 (%33) olguda kadmiyum saptandı (p=0.001). İnfertil hastaların endometriyal dokularında kadmiyum bulunma olasılığı, fertil bireylerin endometriyal dokularında kadmiyum bulunma olasılığına göre 3 kat artmış bulundu. İnfertil grupta 5, kontrol grubunda 1 olgu olmak üzere toplam 6 olgunun endometriyal doku örneklerinde kurşun saptandı (p=0.18). Çalışmaya dahil edilen olgulardan hiçbirinin endometriyumunda civa ve arsenik tespit edilemedi. İnfertil gruptaki endometriyal dokuda ortalama kadmiyum düzeyi 32.09 µg/l (aralık: 16.92-61.52) olarak saptanırken, kontrol grubunda 3.51 µg/l (aralık: 0.00-16.39) olarak saptandı ve aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulundu (p=0.0001). Kurşun düzeyleri açısından infertil grup ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla; 0.057 µg/l (aralık: 0.00-0.32), 0.0017 µg/l (aralık: 0.00-0.03); p=0.07).Sonuç olarak; bu çalışmada, endometriyal dokuda yüksek seviyede kadmiyum varlığının açıklanamayan infertilite etyolojisinde rolü olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Infertility is a common problem and affects approximately one in seven couples. 15-30% of couples who are unable to conceive are determined to have unexplained infertility because standard clinical investigation have not highlighted any abnormalities. Several research and studies on infertility showed that many molecular factors and mechanism have a role during sperm transportation, fertilization and embryo implantation. Evidence from animal and human studies demonstrated that heavy metals may have detrimental effect on these processes. The aim of this study was to determine the role of heavy metals on the etiology of unexplained infertility. For this purpose we compare endometrial heavy metal (cadmium, lead, mercury and arsenic) concentrations of patients with unexplained infertility and normal fertile (control) women.Nineteen (19) women with unexplained infertility and 18 normal fertile women were enrolled in this study. An endometrial biopsy was collected from women during the putative window of implantation (cycle days 20-24). Concentration of cadmium, lead, mercury and arsenic were measured in endometrial biopsy specimen using atomic absorption spectrometry.Out of 19 cases in study group, cadmium was detected in all cases with unexplained infertility (100%), whereas it was detected only 6/ 18 ( 33%) of fertile control women and the difference was found to be statistically significant (p=0.001). Cases with unexplained infertility have an increased risk ratio 3.0 for detection of cadmium in endometrial biopsy sample than fertile controls. Lead was detected 5 cases with unexplained infertility (26%) and 1 case in the control group (p=0.18). Mercury and arsenic were not detected in any of the endometrial samples of unexplained infertile cases and fertile controls women. Infertile women have a higher concentration cadmium in endometrial biopsy sample than fertile control women (32.09 µg/l (range: 16.92-61.52) versus 3.51 µg/l (range: 0.00-16.39), respectively; p=0.0001) There were no statistically significant diferences between cases and controls in the concentrations of lead (0.057 µg/l (range: 0.00-0.32) versus 0.0017 µg/l (range: 0.00-0.03), respectively; p=0.07).In conclusion, a significant difference in endometrial cadmium levels between unexplained infertility and fertile women suggests that cadmium may be involved in etiology of unexplained infertility.