Kolorektal karsinoma ile inflamatuar barsak hastalığının tanısında ve ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme incelemenin etkinliğinin araştırılması
Study on the efficiency of diffusion-weighted magnetic resonance imaging technique in the diagnoses and differential diagnosis between colorectal carsinoma and inflammatory bowel disease
- Tez No: 282186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT AVCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal karsinoma ile inflamatuar barsak hastalığı (İBH) tanısında ve ayrımında apparent diffusion coefficient (ADC) değerlerini ölçerek difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DAMRG)'nin tanıya katkısını araştırmak olup DAMRG tekniği ile kolorektal karsinom ve İBH tanısı koyduğumuz olguların teşhis tutarlılığını endoskopik biyopsi sonuçları ile mukayese edilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:. Çalışmaya 17-80 yaşları arasında 83 kişi alındı. Bunlardan 5 kişi MR çekimi için uygun olmadığından ve patoloji sonuçlarına ulaşılamadığından çalışma dışı bırakıldı. Kolorektal duvar patolojisi olan 58 hasta (53 erkek, 10 kadın) vaka grubunu oluşturdu. Vaka grubunu oluşturan 58 hastanın 27'sinde histopatolojik olarak kolorektal karsinom, 31'sinde ise kolonun inflamatuar hastalığı tespit edildi.. Kontrol grubu için 20 (11 kadın,9 erkek) sağlıklı birey seçildi.. Elde olunan görüntüler üzerinden, ADC değerleri kitle ,inflamasyon ve normal kolon duvarlarından hesaplanmıştır.Bulgular: Bu çalışmada kolorektal karsinom ve kolonun inflamatuar hastalığı tanısı alan 58 olgunun ve 20 sağlıklı bireyin ADC değerleri ölçülüp karşılaştırıldı.Çalışmamızda en düşük ADC değerlerini kolorektal karsinomda sonra İBH'nda saptadık.. En yüksek ADC değerini normal kolon duvarında tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The objective was to measure the apparent diffusion coefficient (ADC) values in the diagnoses and differential diagnosis of colorectal carcinoma and inflammatory bowel disease (IBD) and to search the contribution of diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWMRI) to the diagnosis and to compare the consistency of diagnosis in cases diagnosed as colorectal carcinom and IBD versus the results with endoscopic biopsy.Materials and Methods:. 83 individuals aged between 17-80 years were included to the study. 5 of them who were not eligible for MR imaging and whom pathological results could not be accessed were excluded from the study. Case group was formed by 58 patients who had colorectal wall pathology (53 male and 10 female). 27 of 58 patients who formed the case group were foundpathologically to have colorectal carcinoma and 31 to have inflammatory bowel disease. 20 healthy individuals (9 males and 11 females) were selected for the control group. ADC values were calculated upon the mass, inflammation and normal colon walls in the images obtained.Findings: In this study, ADC values of 58 cases diagnosed as colorectal carcinoma or inflammatory bowel disease and 20 healthy individuals were measured and compared. The lowest ADC values were found in colorectal carcinoma and in IBD thereafter. The highest ADC values were found in normal colon wall.