Kolon poliplerinde adenom-karsinom sekansında SOX-2 ve β-katenin ekspresyonunun yeri ve tanıya katkısının araştırılması
Investigation of SOX-2 and b-catenin expression for diagnosis in adenoma-carcinoma sequence of colon polyps
- Tez No: 428880
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GÜRSES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kolorektal kanserler tüm dünyada 3. en sık görülen kanser tipidir ve kanser nedenli ölümlerin 4. en sık nedenidir. 50 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Gelişmiş ülkelerde ortalama tanı alma yaşı 70'tir. Genetik faktörler yanı sıra yaş, erkek cinsiyet, inflamatuvar barsak hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, beslenme alışkanlıkları, obezite, diyabet risk faktörleri arasındadır. En önemli prognostik faktör tümörün tanı anındaki evresidir. Tedavisi esas olarak cerrahi, rektal kanser için neoadjuvan radyoterapi ve evre III/IV ile yüksek riskli evre II kolon kanserleri için adjuvan kemoterapidir. Adenomlar intestinal epitelden köken alan, kolon kanser gelişimine öncül, malignite potansiyeli olan glandüler neoplazmlardır. Yaşla ve erkek cinsiyette görülme sıklığı artar. Histolojik olarak tübüler, tübülovillöz, villöz ve düz (deprese) adenomlar olmak üzere dört kategoriye ayrılırlar2. Kolorektal kanserler en sık prekürsör lezyonlar olan displastik adenomlardan; 10 yıldan uzun sürede gelişirler1,2. Adenomlardan kanser gelişimindeki basamaklı ilerleyişin en erken olayı APC gen mutasyonudur1. KRAS onkogen mutasyonunun aktive olması ve TP53 tümör süpresör gen mutasyonunun inaktive olmasıyla sekans ilerler. Bu çalışmada amacımız, Sox-2 ve Β-katenin'in kolonun adenomatöz polipleri ve adenokarsinomunda ekspresyonun araştırılması, adenom-karsinom sekansında bu belirteçlerin yeri ve etkisinin değerlendirilmesidir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2002-2014 yılları arasında tanı alan, tedavisi ve takibi hastanemizde yapılan 56 düşük dereceli displazi içeren tübüler adenom, 53 yüksek dereceli displazi içeren tübüler adenom, 44 tübülovillöz adenom, 29 villöz adenom ve 60 kolon adenokarsinomu çalışma kapsamına alındı. Gruplar arasında Sox-2 ve Β-katenin'in immunohistokimyasal ekspresyonları ve bu belirteçlerin her grup içinde yaş, cinsiyet, polip sayısı, adenokarsinomlar için diferansiyasyon ve evre ile arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The colon carcinomas are third common type of all cancers, and also 4th most common cause of cancer-related death in the world. The incidence increases after the age of 50. The average age for diagnosis is 70 years, in developed countries. The risk factors are genetic, obesity, male gender, inflammatory bowel diseases, diet, smoking and alcohol etc… Stage is the most significant prognostic factor. The treatment modalities are surgery, neoadjuvant radiotherapy (rectal cancer) and adjuvant chemotherapy (stage III/IV and high risk stage II colon cancers). Originating from the intestinal epithelium adenomas are glandular neoplasms, which are precursors to colon cancer progression and have malignant potential. The incidence increases with age and male gender. Adenomas are classified as tubular, tubulovillous, villous and flat types histopathologically. Colorectal cancers develop in over 10 years from the dysplastic adenomas which the most common precursor lesions. The earliest events is a mutation of the APC gene in adenoma-carcinoma sequence. Sequence progresses with the activation of the KRAS oncogene mutations and inactivation of the TP53 tumor suppressor gene mutation. The aim of this study is to investigate Sox-2 and B-catenin expressions and determine its prognostic value in colorectal cancers and adenomatous polyps. The study population was comprised 60 patients with colon adenocarcinoma, 29 patient with villous adenoma, 44 patient with tubulovillous adenoma, 56 patient with tubular adenoma with low grade dysplasia, 53 patient with tubular adenoma with high grade dysplasia which are diagnosed at pathology department of Mersin University Faculty of Medicine from 2002 to 2014. Immunhistochemical expression of Sox-2 and B-catenin and their relationship with clinicopathological parameters were evaluated.