Sigara kullananlarda kan kadmiyum düzeyinin ve lenfosit DNA hasarının belirlenmesi
Determination of blood cadmium levels and lymphocyte DNA damage in smokers
  1. Tez No: 282201
  2. Yazar: ESMA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı, kan kadmiyum düzeyini belirlemek ve sigaranın lenfosit DNA hasarına etkisini araştırmak ve sigaranın potansiyel genotoksik etkisini comet assay ile analiz etmektir.Çalışma sonucunda, DNA hasar derecesi 9 comet parametresine göre değerlendirilmiştir. Sigara içen ve içmeyen gruplarda Cd düzeylerine ve CI, TL and OTM gibi comet parametrelerine göre istatistiksel olarak çok anlamlı bulunmuştur (p0,05), comet parametrelerinin kendi arasında istatistiksel olarak çok anlamlı sonuçlar bulunmuştur (p0,05).Sigara içen içmeyen kadın ve erkek grupları dokuz comet parametresiyle değerlendirilmiştir ve dokuz parametrenin yedisinde sigara içen ve içmeyen kadın gruplarında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuş, erkek bireylerde sigara içen ve içmeyen gruplarda yalnızca iki parametrede istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur. Ancak sigara içen kadınların erkeklere oranla DNA hasarının altı comet parametresiyle istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Çalışmamızında 120 kan örneğinin kadmiyum konsantrasyonları ölçülerek, comet parameteresi ile kadmiyum düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigated determination of blood cadmium levels the relationship between the smoking and DNA damage in lymphocytes and a potential genotoxic effect of cigarette smoking was analyzed with the comet assay (single cell gel electrophoresis, SSGE).This study,The nine parameters, including comet length (CL), comet intensity (CI), head length (HL), head intensity (HI), tail length (TL), tail intensity (TI), DNA tail (DNAt), tail moment (TM) and olive tail moment (OTM) defined on comet assay were used for the first time in this study. 120 volunteers (60 non-smokers, 60 smokers) were monitored in the way of DNA damage in blood lymphocytes.