Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce Bölümü 1. Sınıf Öğrencilerinin Öğrenme Stilleri
Learning styles of Term 1 Students of Turkish and English Departments of medical faculty at Gazi University
- Tez No: 282200
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERDEMLİ, YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Eğitim-öğretim faaliyetlerinde temel amaç bireylerde olumlu yönde davranış değişikliği gerçekleştirmektir. Bu faaliyetlerde öğrenme stillerinin dikkate alınması önemlidir. Bu araştırmanın amacı 2009 ? 2010 eğitim döneminde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce Tıp Bölümünde öğrenim gören dönem 1 öğrencilerinin öğrenim stillerini ve etkili olabilecek bazı faktörleri saptamaktır.Araştırma Mart 2010 ? Nisan 2011 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırma evrenini 374 öğrenci oluşturmaktadır. Türkçe tıptan 243 öğrenciye (%73.6), İngilizce tıptan 40 öğrenciye (%90.1) ulaşılmıştır. Veri kaynağı olarak demografik özellikleri içeren sorular ve öğrenme stillerini saptamaya yönelik Grasha-Reichmann Öğrenme Stili Ölçeği ile akademik başarı puanları kullanılmıştır.Kızların %79,5'i, erkeklerin %94,0'ü Türkçe tıptadır.
Özet (Çeviri)
The fundamental aim of the instructional and educational activities is to achieve affirmative behavioral changes in individuals. It is important to consider learning styles in the content of these activities. The aim of this study is to determine the learning styles and the influential factors of term 1 students of Turkish and English Departments of medical faculty at Gazi University in 2009-2010 educational semesters.The study was performed between March ?April 2010. The population of the study comprises 374 students. Of this population 243 (73.6%) is from Turkish department and 40 (90.1%) was English department. Questions for demographic features, Grasha Reichman Students Learning Style Scale (GRSLSS) and academic performance scores were used for gathering data.Seventy nine point five percent of the girls, 94.0% of the boys were in Turkish department.