Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüs alanı ve çevresinde Selenocephalus (Homoptera, Auchenorrhyncha, cicadellidae) cinsi türlerinin taksonomik yönden incelenmesi
- Tez No: 28222
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
m ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ KURUPELİT KAMPUS ALANI VE ÇEVRESİNDE SELENOCEPHALUS (HOMOPTERA, AUCHENORRYNCHA, CICADELLIDAE) CİNSİ TÜRLERİNİN TAKSONOMİK YÖNDEN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, araştırma alanı olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampus alanı ve çevresi seçilmiştir. Araştırmaları içersinde Selenocephalus cinsine giren ergin örnekler toplanmış, prepara edilerek incelenmiştir. Araştırma alanında üç Selenocephalus türü tesbit edilmiştir. Bu türlerin taksonomik özellikleri ve bu özelliklerde mevcut varyasyonlar incelenip, şekille gösterilerek tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV THE TAXONOMIC STUDY OF SELENOCEPHALUS (HOMOPTERA, AUCHENORRYNCHA CICADELLIDAE) GENUS SPECIES IN THE ONDOKUZ MAYIS UNIVERSITY KURUPEÜT CAMPUS AREA ABSTRACT In this study, Ondokuz Mayıs University Kurupelit Campus and its sur roundings has been studied as the study area. In this area adult examplen belong to the genus Selenocephalus have been collected, prepared, and then examined three Se- lenocephalus species have been desermined. The toxonomic characters of, these spe cies and the variation of these characters have been examined and defined by show ing with Figures.