Talpa (Mammalia=Insectivora) türlerinin Karadeniz'e ait populasyonlarının taksonomisi ve yayılışı
Taxonomy and distribution of Talpa Spp. (Mammalia=Insectivora) in blacksea region
  1. Tez No: 28221
  2. Yazar: SOLMAZ GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
TALPA (Mammalia: Insectlvora) TÜRLERİNİN KARADENİZ'E AİT POPULASYONLARININ TAKSONOMİSİ ve YAYILIŞI ÖZET Bu araştırma, tip yerinden ve Karadeniz'in değişik coğrafik bölgelerinden toplanan, 14 Talpa levantls Thomas, 1906 ve 12 Talpa caucasica Satunin, 1908 örneği üzerinde yapılmıştır. Toplanan örneklerin karyolojik, morfolojik ve baculum özellikleri ayrıntılı bir şekilde İncelenmiştir, incelenen bu özellikler, önce kendi aralarında daha sonra da topotip'in ve bu konuda çalışan araştırıcıların yayınladıkları karyolojik ve morfolojik özelliklerle karşılaştırıl- mıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda, Karadeniz Bölgesinde Talpa levantis ve Talpa cauca sica türlerinin yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye Talpa levantls ve Talpa caucasica türlerinin karyolojik ve baculum özellikleri İlk defa bu çalışma İle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill TAXONOMY AND DISTRIBUTION OF TALPA SPP. (Mammalla= Insectlvora) IN BLACKSEA REGION ABSTRACT This study was done on 14 Talpa levantis Thomas, 1906 and 12 Talpa caucasica Satunin, 1908 living specimens which were collected from the type localities and different geographical areas in the Blacksea Region. Specimens were investigated in detail on karyological, morphological and baculum properties. These properties were compared with each other first, and then topotype, karyological and morphological literature of the investigators in the same field. As a result of these comparisons distribution areas of Talpa levantis and Talpa caucasica were recorded. Karyological and baculum properties of Talpa levantis and Talpa caucasica were prepared the fist time im this study.