Orta Karadeniz bölgesindeki bazı Ornithogalum L. (Liliaceae) türleri üzerinde taksonomik ve morfolojik bir çalışma
  1. Tez No: 28223
  2. Yazar: ALİ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMET DALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
III ÖZET Bu çalışma sınırlarını ve türler arası ilişkileri belirlemede taksonomik güçlüklerle karşılaşılan bazı Omithogalum L. (Liliaceae) türleri üzerinde yapılmıştır. Çalışmada araştırma materyali olarak araştırma bölgesi olarak seçilen Orta Karadeniz Bölgesinden 1991, 1992 ilkbahar ve yaz aylarında 39 ayrı populasyondan toplanan 950 adet kurutulmuş örnek, saksılara ekilmiş soğanlardan elde edilen bitkiler ve her populasyondan alınan tohum örnekleri kullanılmıştır. Türkiye'deki Omithogalum türleri ile ilgili taksonomik problemlerin çözümünde ilk olarak tohum kabuğunun yüzey şekillerinden yararlanılmış ve bu çalışmada bu yolla O.oligophvllum'u O.wiedemannii'den ayırmak mümkün olmuştur. Araştırma bölgesinde 8 türün olduğu belirlenmiş ve O.umbellatum türünün bölgede bulunduğu kesinlik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has been carried out on some Ornithogalum L. (Liliaceae) species which have taxonomic problems related to the determination of species and interspesific re lations. 950 dried specimens which taken from Middle Black Sea Region from 39 dif ferent populations during the spring and summer in 1991-1992, Living plants which planted in pots and for seed surfaces seeds from each population have been used in this study. Seed coat figures of Ornithogalum species have been studied to solve the ta- xomonic problems and species have been distinguished and taxomonic problems have been solved the firsth time in Turkey and O.oligophyllum has been distinguished from O.wiedemanni. The results of this research eight variable species are reconized and O.umbellatum definitely found in this area.