Organik çözücülere maruz kalan işçilerde hippürik asit düzeyleri ile biyokimya ve hemogram verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical and complete blood count parameters in workers exposed to organic solvents
  1. Tez No: 282225
  2. Yazar: ENGİN TUTKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Toksikoloji ve Adli Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 9 ayrı sektörden endüstriyel olarak toluene maruz kalan 380 işçi, çalışma grubu olarak seçildi ve idrar hippürik asit düzeyleri HPLC ile belirlendi. ALT, AST, kreatinin ve hematolojik parametreler ise ticari kitler yardımıyla biyokimyasal otoanalizörle bakıldı.İdrar hippürik asit düzeyleri; 1000 mg/L ve 2000 mg/L üzerinde olan 2 grup; ALT, AST, kreatinin, lenfosit, monosit ve nötrofil düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bu gruplar arasında istatistiksel olarak belirgin bir fark saptanmadı. Toksik düzeylerde dahi, biyokimyasal ya da hematolojik parametrelerde değişiklik olmaması dikkat çekiciydi. Boyacılar bu 9 sektör içerisinde mesleksel olarak en fazla maruz kalan gruptu. Elde edilen sonuçlar, yıllık periyodik muayenelerde kullanılan hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin etkili erken biyobelirteçler olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 380 workers from nine different sectors exposed to industrial toluene were selected as participants and urine hippuric acid levels were analyzed with HPLC. ALT, AST, creatinine and hemogram analyses were made by biochemical autoanalyser with commercial kits.Two groups whose urinary hippuric acid levels were higher than 1000 mg/L and 2000 mg/L were compared for ALT, AST, creatinine, lymphocyte, monocyte and neutrophil laboratory results. No statistically significant difference was found between these groups. It is noteworthy that, even in toxic doses, no biochemical or hematological changes were detected. Painters were tho most occupationally exposed group in these nine sectors. Obtained results point out that hematologic and biochemical parameters those are used in annual periodical examination are not effective prognostic biomarkers.