Pancratium maritumum L. (Amaryllidaceae) üzerinde morfolojik, anatomik ve ekolojik bir araştırma
- Tez No: 28225
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
II ÖZET P.maritimum L., çok yıllık, soğanlı, soğanlarında çok sayıda alkaloid (özellikle galanthamine) içeren bir bitkidir. Hoş kokulu ve gösterişli çiçeklere sahiptir ve süs bitkisi olarak kullanılır. Bu çalışmada, P.rnaritimurriurı anatomik, morfolojik, ekolojik ve fenolojik özellikleri üzerinde durulmuştur. Morfolojik ölçümler, Türkiye Florasında verilen ölçülerden bazı sapmalar göstermektedir. Ekolojik çalışmalarda P.maritimum' un topraküstü ve toprakaltı kısımlarında %N, %P ve %K analizleri yapılmıştır. Ayrıca 0-20 cm derinlikten alınan toprak örneklerinde bazı fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT P.marttimum is a perennial and bulbous plant and it contains several al kaloids (especially galanthamine) in bulbs. It has attractive and sweetly scented flowers and has been using widely as an ornamental plant. In this study the anatomical, morphological, ecological and phenological properties of P,maritimum have been investigated. There are some differences bet ween our morphological measuremets and the measurements which given in Flora of Turkey. N%, P% and K% analysis have been carried out in above and below ground parts of P.maritimum. In addition to this some physical and chemical analy sis have been carried out in soil samples which were collected at depths 0-20 cm.