İstanbul ve yöresindeki kültür ırkı sığırlarda ayak hastalıklarının etiyoloji, patogenezis ve sağaltımları üzerine karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 18102
  2. Yazar: SERHAT ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAUF YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Ocak 1988 - Nisan 1990 tarihleri arasında İstanbul ve yöresi ile Î.Ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğine getirilen yaklaşık 2000 sığır, ayak hastalıkları yönünden muayene edildi. Bu muayene sonucu, 97 sığırda aşırı tırnak uzaması ve tırnak deformasyonu ile 69 hayvanda çeşitli türden ayak hastalığı ile karşılaşıldı. Saptanan bu 69 olgunun 22'sini panaritium, ll'ini pododermatitis profun da, 8'ini pododermatitis purulenta, 7'sini taban ülseri (Rusterholz sendro- mu), 6'sını limax, 4'ünü pododermatitis aseptica diffusa, 5'ini chronic nec rotic pododermatitis, 3'ünü beyaz çizgi ayrılması, l'ini septic laminitis, l'ini perforatio subcutanea pedis septica, l'ini ise koronada yabancı cisim lezyonları oluşturdu. 11 pododermatitis profunda lezyonunun 2'sine Pfeiffer yöntemi ile ayak amputasyonu uygulandı. Diğer 9 olgu ise hayvan sahipleri tarafın dan operasyon kabul edilmediğinden kesime sevk edildi. 7 taban ülseri olgusundan, komplikasyonlu form gösteren birisi operasyonla tam şifaya kavuştu. 6 limax olgusunun 2'sinde limax kitlesi operasyonla alındı ve 15 gün içerisinde tam iyileşme sağlandı. 22 panaritium olgusunun 17'sinde medikal sağaltım ile tam iyileşme gözlendi, diğer 5'i kesime sevk edildi. Perforatio subcutanea pedis septica olgusunun sağaltımı sonuç vermediğin den kesime gönderildi. Diğer olguların hepsi, medikal sağaltımla tam olarak iyileştirildi. 97 sığırda karşılaşılan aşırı tırnak uzaması ve tırnak deformasyonu, usulüne uygun olarak kesilip düzeltildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between January 1988 - April 1990, 2000 cows were brought from the surraunding area of Istanbul to the faculty of Veterinary medicine of the University of Istanbul where they were examined. As a result of these examinations 97 cows were discovered to have excessively long and deformed claws and 67 cows were discovered to have different sorts of foot diseases. The diseases were classified as follows; 22 panaritium, 11 pododermatitis profunda, 8 pododermatitis purulenta, 7 solear ulcer (Rusterholz's syndrome), 6 limax, 4 pododermatitis aseptica diffusa, 5 chronic necrotic pododermatitis, 3 white line separation, 1 septic laminitis, 1 perforatio subcutanea pedis septica and 1 foreign body lesion on coronet. 2 of 11 pododermatitis profunda were treated by amputation using the pfeiffer method. The other 9 cases were slaughtered because their owners did not consent to operations for their cows. One complicated form of seven solear ulcers (Rusterholz's syndrome) was treated completely by operation. 2 of 6 limax were removed operatively and they healed within 15 days. 17 of 22 panaritium were treated medically and complete healing was observed. The other five were slaughtered. Because of a failure to successfully the cow with perforatio subcutanea pedis septica, it was slaughtered. The other cases were treated medically with complete healing taking place. The 97 cows which had excessively long and deformed claws were treated by cutting in order.