Anadolu Mesocricetus (Mammalia: Rodentia) türlerinin taksonomik durumu
- Tez No: 28224
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞRAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
III ANADOLU MESOCRİCETUS (Mammalia: Rodentia) TÜRLERİNİN TAKSONOMİK DURUMU ÖZET Bu araştırma Mesocricetus Nehrlng, 1898 cinsine ait Anadolu'nun değişik coğrafî bölgelerinden toplanan 21 canlı Örnek üzerinde yapılmıştır. Toplanan örneklerin morfolojik ve karyolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İncelenen morfolojik ve karyolojik özellikler önce kendi aralarında, sonra da literatür verileriyle karşılaştırılmıştır Bu karşılaştırmalar sonucunda Anadolu'da Mesocricetus brandtl (Nehring, 1898) ve Mesocricetus auratus (Waterhouse, 1838) türlerinin bulunduğu tesbit edilerek bunların morfolojik ve karyolojik özellikleri yayılış haritası ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV THE TAXONOMIC CASE OF THE GENUS MESOCRTCETÜS (MAMMALIA: RODENTIA) OF ANATOLIA. ABSTRACT This study has been carried out on 21 living specimens which collected from the various geographical areas of Anatolia. The morphological and karyological properties of these specimens have been investigated in details. Morphological and karyological properties were compared with each other and the literature studies. It has been determined from the present investigation that Mesocricetus brandti (Nehiing, 1898) andM. auratus (Waterhouse, 1838) were distributed in An atolia. Furthermore, the morphological and karyological properties of the species together with the distribution map were given.