Sistemik flor alınımının ortodontik diş hareketlerine etkilerinin histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Histological and biochemical evaluation of the effects of systemic fluoride intake on orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 282259
  2. Yazar: FATMA YALÇIN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Dentistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı sistemik flor alınımının ortodontik diş hareketlerine etkilerinin histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesidir.Çalışmaya 16 adet Wistar albino dişi ratla başlanmış ve bu ratlar 2 eşit gruba ayrılarak fertilizasyon için 5 gün erkek ratlarla aynı kafeslere konulmuştur. 3. günden itibaren 1. gruptaki ratlara 150 ppm florlu su uygulanırken diğer ratlara şişe suyu verilmiştir. Bu ratlardan elde edilen yavrulardan sadece erkek olanlar seçilmiştir. Florlu ve florsuz su grupları kendi içlerinde 2 gruba ayrılarak bir grup kontrol, diğer grup ise deney grubu olarak kullanılmıştır. Ratlar anestezi altındayken kuyruk venlerinden kan ve maksillalarından ölçü alınmıştır. Ratların sol maksiller 1. molar ve keser dişleri arasına kapalı yay yerleştirilmiştir ve 18 gün süreyle 75 g kuvvet uygulanmıştır. Deney bitiminde kan alma ve ölçü alma işlemleri tekrarlanmıştır. Sol üst 1. molar dişler histolojik inceleme için kullanılmıştır.Alçı modeller üzerinde yapılan ölçümlerde istatistikselsel olarak anlamlı olmasa da florlu grupta daha az diş hareketi olduğu görülmüştür. Histomorfometrik incelemede her iki deney grubunda da, distal yöndeki osteoblast ve mezial yöndeki osteoklast sayılarının kontrol grubuna göre belirgin şekilde arttığı görülmüştür. Deney grubunda, flor uygulanmayan grubun osteoklast sayıları önemli şekilde fazla bulunmuştur. Ortodontik kuvvet uygulaması sonucunda, florlu ve florsuz grupların ikisinde de distal yöndeki periodontal aralık daha geniş bulunmuştur. Yapılan histopatolojik incelemede, ortodontik kuvvet uygulanan florozisli ratlarda kök rezorpsiyonuna rastlanmamıştır.Sonuç olarak, sistemik flor alınımının, ortodontik diş hareketine önemli ölçüde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of systemic fluoride intake on orthodontic tooth movement with histologic and biochemical methods.At the beginnig of the experiment, 16 Wistar albino rats were divided into 2 groups. Each rat were housed in a cage for fertilization during 5 days. After three days, the rats in the first group, received 150 ppm fluoridated water while the second group received bottled water. Only male pups were chosen for this experiment. Fluoridated and non-fluoridated groups were divided into two subgroups. First group was served as control, while second group was served experimental group. Under general anesthesia, phlebotomy were performed via the lateral tail vein and impressions were taken of the maxilla. A closed coil spring appliance was ligated between maxillary central incisors and maxillary first molar. The orthodontic force applied was approximately 75 g and the duration of the experimental period was 18 days. At the end of the experimental period, phlebotomy and impressions were performed. Upper left first molars were used for histological examination.Dental model measurements revealed a statistically non-significant, smaller tooth movement in fluoridated group. Histomorphometrical evaluation revealed an increased osteoblastic activity at the distal side and increased osteoclastic activity at the mesial side in both experimental groups. At the experimental group, non-fluoridated group showed significantly increased osteoclastic activity. As a consequence of orthodontic force application both of groups exhibited wider periodontal space at the distal side than mesial side. At the histopathological examination, root resorption was not observed in fluoridated group.It was concluded that, systemic fluoride intake significantly affected orthodontic tooth movement.