Florozisli ve florozisi olmayan çürük dişlerde dentin geçirgenliğinin karşılaştırılması
Evaluation of caries primary teeth dentin permeability of with fluorosis or non-fluorosis
- Tez No: 282264
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'deki endemik florozis bölgelerinden biri olan Isparta'da çocukların dişlerinde farklı seviyelerde florozis görülmektedir. Bu hastalarda materyallerin dişe bağlanması ve pulpa cevabı konusunda problemler yaşanmaktadır. Geçirgen, heterojen bir mineralize doku olan dentinin geçirgenliğinin daha hassas ve güvenilir bir şekilde ölçülebilmesi için, klasik yönteme göre daha hassas ölçüm yapabilen elektronik hidrolik iletim ölçüm sistemlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Florozisli dişlerin dentin geçirgenliğinin belirlenmesiyle ilgili tek bir çalışmaya rastlanırken, çürük süt dişlerinin geçirgenliği ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızın amacı, florozisli ve florozisi olmayan çürük süt dişlerinde dentin geçirgenliğinin Elektronik Fotosensörlü Hidrolik İletim Ölçüm Sistemi yardımıyla hassas bir şekilde ölçülmesi ve elde edilen verilerin sağlıklı dişlerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmada çekim endikasyonu konulmuş, florozisli ve florozisi olmayan, farklı kök rezorbsiyonu derecelerinde, sağlam, yüzeyel ve derin dentin çürüklü, toplam 270 adet süt 2. azı dişinin kron parçasında dentin geçirgenliği ölçümü yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, çürük derinliğinin artışıyla tüm diş gruplarında dentin geçirgenliğinin de artış gösterdiği izlenmiştir. Kök rezorbsiyonu derecesinin artışıyla geçirgenlik değerinin artışı orta derecede florozisi olan grupta belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental fluorosis with different severities can still be observed in children?s teeth in Isparta which is the endemic fluorosis areas in Turkey. There are problems in bonding of the materials to these teeth and pulp response to the materials. Many studies on electronic hydraulic conductance measurement systems which can give more precise and reliable results of permeability of dentine -a heterogen mineralized tissue than the classical system continues to be made. To the authors? knowledge, while there are only one study on the dentine permeability of fluorotic teeth, any studies has not been observed on permeability of carious primary teeth in the literature. The aim of this in vitro study was measure the permeability of dentine fluorosis or non-fluorosis caries primary teeth precisely by Electronic Hydraulic Conductance Measurement System with Photosensors, and to compare the data with healthy teeth. A total of 270 fluorosis or non-fluorosis caries and non-carious primary 2nd molar teeth crown segment with different resorption level, were selected and used in this study. Dentin permeability data of the teeth were recorded and analyzed statistically. It was finally observed that dentine permeability increases due to the enhancing of the depth of carious in all groups. At the same time it is also revealed that the degree of root resorption increases due to the dentin permeability enhancing in the moderate fluorosis group.