Periodontitisli bireylerde ghrelin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of ghrelin levels in periodontitis patients
- Tez No: 282263
- Danışmanlar: PROF. DR. F. YEŞİM KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli bireylerde plazma ghrelin düzeylerinin değerlendirilmesi ve ghrelinin periodontal hastalıktaki klinik periodontal parametreler, serum sitokin düzeyleri ve serum kemik turnover belirteçleri ile ilişkili olup olmadığının araştırılması amaçlandı.Çalışmaya sistemik yönden sağlıklı, kronik periodontitisi (KP) olan 35 birey ve sistemik ve periodontal yönden sağlıklı (S) 35 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin plak indeksi, gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama yüzdesi, cep derinliği ve klinik ataçman seviyesi değerlerini içeren periodontal parametreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate plasma ghrelin levels in chronic periodontitis patients and to investigate if any relationship exists between ghrelin and periodontal parameters, serum cytokines and bone turnover markers.Thirty five systemically healthy and chronic periodontitis patients (CP) and 35 systemically and periodontal healthy individuals (C) were included in this study. Plaque index, gingival index (GI), bleeding on probing, probing depth and clinical attachment levels were recorded.