Fibroblast-breast cancer cells' interaction and Chemerin expression
Fibroblast-meme kanseri hücreleri arasındaki etkileşim ve Chemerin ekspresyonu
  1. Tez No: 282296
  2. Yazar: DORİNA RAMA
  3. Danışmanlar: DR. GÜNEŞ ESENDAĞLI, PROF. DR. DİCLE GÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mikroçevrenin hücresel bileşenleri birbirleriyle büyüme faktörleri, sitokinler ve kemokinler aracılığıyla etkileşerek tümör büyümesini ve farklılaşmasını yönlendirirler. Chemerin, kemokin-benzeri reseptör 1 (CMKLR1) eksprese eden hücreler üzerinde etkili yeni karakterize edilen bir kemotaktik peptiddir. Ayrıca chemerinin direkt olarak hem pro- hem de anti-inflamatuvar etkisinin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, tümör mikroçevresi 4T1 tümör, NIH/3T3 ve 3T3-L1 fibroblast, ve J744A.1 monosit/makrofaj hücre hatları kullanılarak in vitro 2D ve 3D kültür sistemleri ile modellenmiştir.Fibroblastların chemerin ekspresyonu, 4T1 ve J744A.1 hücreleriyle ko-kültürleri sonucunda değişim gösterdi. CMKLR1 ekspresyonu, fibroblastlarda ve J744A.1 hücrelerinde tespit edildi. J744A.1 hücrelerindeki CMKLR1 ekspresyonunun bu hücrelerin fibroblast eşliğinde matürasyonu ile ilişkili olduğu belirlendi, ancak tümör hücrelerinin varlığı makrofaj matürasyonundan bağımsız olarak CMKLR1'i arttırdı. Ayrıca, tümör hücreleri ile birlikte kültür yapılan veya tümör hücre ürünleri ile zenginleştirilmiş ortamda büyütülen makrofajlar bioaktif chemerin(17-156) peptidine pro-inflamatuvar sitokin (IL-1ß, TNF-a ve IL-12 p40) ekspresyonunu arttırarak yanıt verdi. 4T1 hücrelerinin NIH/3T3 veya 3T3-L1 ve J744A.1 ko-kültürleri hücre çoğalmasını ve koloni oluşumunu arttırdı. 4T1 hücrelerinin, 3T3-L1 hücreleri ile ko-kültür edildiğinde iğsi şekil aldığı belirlendi. Bioaktif chemerin(17-156) peptidinin ko-kültürlere uygulanması 4T1 proliferasyonunu, kolonilerin sayı ve boyutunu azalttı. Bu gözlemler chemerin ve reseptörü CMKLR1'in tümör mikroçevresinde düzenleyici bir role sahip olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cellular components of the microenvironment interact and influence the tumor growth and differentiation through communication via various molecules like growth factors, cytokines and chemokines. Chemerin is a newly characterized chemotactic peptide acting on chemokine-like receptor 1 (CMKLR1) expressing cells. In addition, chemerin can play both pro- and anti-inflammatory roles directly. In this study the tumor microenvironment was modeled in vitro in 2D and 3D culture systems by using 4T1 tumor, NIH/3T3 and 3T3-L1 fibroblast, and J744A.1 monocyte/macrophage cell lines. Chemerin expression in fibroblasts was modulated by 4T1 and J744A.1 co-cultures. CMKLR1 was expressed by fibroblasts and J744A.1 cells. CMKLR1 expression by J744A.1 was determined to be associated with the fibroblast-assisted maturation of J744A.1 monocyte/macrophage cells in the co-cultures, whereas the presence of tumor cells was able to upregulate CMKLR1 expression independent of macrophage maturation. In addition, macrophages cultured with tumor cells or in tumor cell-conditioned media responded to bioactive chemerin(17-165) peptide and increased the expression of pro-inflammatory cytokines like IL-1ß, TNF- ? and IL-12 p40. Co-cultures of 4T1 with NIH/3T3, or with 3T3-L1 and J744A.1 increased cell proliferation and colony formation. 4T1 cells co-cultured with 3T3-L1 gained a fusiform shape. Administration of bioactive chemerin(17-156) peptide decreased 4T1 proliferation, and number and size of colonies in co-cultures. These observations may indicate a potential role for chemerin and its receptor CMKLR1 in the regulation of tumor microenvironment.