Pyrin proteininin hücre göçü üzerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of pyrin protein on cell migration
  1. Tez No: 282297
  2. Yazar: ARDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi inflamatuar epizotlarla belirgin otoinflamatuar otozomal resesif olarak kalıtılan bir hastalıktır. Hastalığın ülkemizdeki prevelansı 1:1000'dir. Hastalık için ilk tercih ilaç, hem epizotlara iyi gelen hem hastalığın amiloidoz gibi uzun dönem komplikasyonlarını engelleyen kolşisindir. Hastalıktan sorumlu olan ve yanlış çalışan protein, inflamasyon kontrolünde, apoptozda ve sitokin salınımında pek çok rolü olduğu gösterilmiş pyrindir. Bunun yanında pyrinin iyi bilinen hücre göçü düzenleyicileri olan PSTPIP1 ve aktin ile etkileşime girerek hücre göçünün kontrolünde de bazı rolleri olduğu ileri sürülmüştür. Bugüne kadar pyrinin hücre göçü üzerindeki doğrudan etkileri gösterilmemiştir. Mikrotübül iskeletinin genel yapısını bozmayan en yüksek kolşisin derişimi, hücre ölümünün ölçülmesi ve hücre iskeleti ile organel boyamaları yapılarak saptanmıştır. Bu çalışmada kullanılan uygun kolşisin derişimleri, COS-7 ve HeLa hücreleri için sırasıyla 10ng/ml ve 7,5ng/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever is an autosomal recesively inherited, autoinflammatory disease characterized by inflammatory episodes. The prevalance of disease is 1:1000 in Turkey. The drug of choice for the disease is colchicine which both relieves the patient from episodes and prevents late complications like amyloidosis. The abberantly acting protein responsible for the disease is pyrin, shown to have several roles in inflamation control, apoptosis and cytokine secretion. Furthermore, pyrin was suggested to have several roles in the control of cell migration through its interaction with well-known regulators of cell migration, PSTPIP1 and actin. Until today direct effects of pyrin on cell migration have not been shown. Appropriate concentration of colchicine that would not disturb general microtubule skeleton was determined through cell death measurement, cytoskeleton and organelle staining. The appropriate concentration that was used in this study for COS-7 cells and HeLa cells were determined respectively as 10ng/ml and 7.5ng/ml.