The role of tumor stroma and cancer associated fibroblasts in tumor growth through cytokines
Tümör stroması ve kanserle ilişkili fibroblastların sitokinler aracılığı ile tümör büyümesindeki rolü
- Tez No: 509186
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bir tümörün gelişmesi, tümörün mikroçevresinin genişlemesiyle paralel gerçekleşen bir olaydır. Çoğu tedavi stratejisi kötü huylu hücreleri hedeflemekte olsa da, kanser gelişimindeki stroma katkısını anlamak, bilgimizi genişletip daha iyi tedaviler geliştirmemize yardımcı olabilir. Heterojen fibroblast popülasyonu, bağışıklık sistemi hücreleri, perisitler ve endotelyal hücreler gibi farklı hücre türlerine ek olarak ektrasellüler matriks gibi hücresel olmayan bileşenler tümör stromasını oluştururlar. Çalışmalar göstermiştir ki, sitokinler üzerinden gerçekleşen, kötü huylu hücrelerle stroma bileşenleri arasındaki etkileşimin, kanser gelişimi üzerinde çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Dahası, bu stromal hücreler, kanser hücreleri tarafından düzenlenerek, yönetilerek ve değiştirilerek daha elverişli bir çevre oluşturmaktadır. Tümör stromasının en büyük bileşenlerinden bir tanesi kanserle ilişkili fibroblastlardır. Normal dokularda, fibroblastlar sessiz durumda bulunurlar ve yara iyileşmesi ve fibröz gibi uyaranlarla aktif hale gelirler. Aktivasyonları geri çevirilebilir bir işlemdir ve çoğu aktif fibroblast yara iyileşmesi sonrasında apoptoz ile uzaklaştırılırlar. Fakat son çalışmalar göstermiştir ki, kanserle ilişkili fibroblastlar çoğalma, hareket kabiliyeti ve salgılama fenotipleri açısından normal aktif fibroblastlardan farklılaşmaktadır. İn vitro ve hayvan deneyleri, bu hücrelerin tümör büyümesi ve gelişmesini arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Biz bu çalışmada, birlikte kültür edildikleri şartlarda, kanserle ilişkili fibroblastların, MCF7 and T47D meme kanseri hücrelerinin in vitro ortamda büyümelerini arttırdığını sunmaktayız. Bizim birlikte kültür deneylerimiz göstermiştir ki, kanserle ilişkili fibroblastların bu tümör büyütücü etkisi hücrelerin temasından çok, sitokinler üzerinden gerçekleşen karşılıklı iletişim sebebiyle gerçekleşmektedir. Kanserle ilişkili hücrelerin birlikte kültürlerinde Activin A, Interleukin 5 ve Angiogenin faktörlerinin daha yüksek seviyelerde bulunduğunu ve benzer şekilde meme kanseri hastalarının tümör örneklerinde de bu faktörlerin ifadelerinin yükselmiş olduğunu bulduk. Dahası, özel nötralize antikorların kullanımı ile kanserle ilişkili hücre kaynaklı tümör büyümesini tersine çevirebileceğimizi gösterdik. Ek olarak, rekombinant olarak üretilen sitokinler, MCF7 ve T47D hücrelerinin büyümesini, kanserle ilişkili fibroblastların varlığı bulunmasa da arttırmıştır. Bu sebeple, kanserle ilişkili fibroblastların tümör büyümesini sitokinler aracılığıyla gerçekleştirdiklerini ve bu etkileşimin hedeflenerek yeni kanser tedavi stratejilerinin geliştirilebileceğini öne sürmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Development of a tumor is a parallel event with the expansion of tumor microenvironment. Although most of the treatment strategies target only malignant cells, advanced understanding of the stromal contribution in cancer progression may enhance our knowledge and allow us to develop better treatments. Tumor stroma consists of different types of cells such as a heterogeneous population of fibroblasts, immune cells, pericytes, endothelial cells and other noncellular components like extracellular matrix. Studies have shown that the interaction between malignant cells and stromal components through cytokine secretion has a crucial role in cancer progression. Moreover, these stromal cells and components can be recruited, manipulated, and altered by cancer cells to provide a permissive environment rather than a defensive one. One of the major components of tumor stroma is cancer associated fibroblasts (CAFs). In normal tissues, fibroblasts are found in a quiescent state and they become activated upon stimulations such as wound healing and fibrosis. Their activation is a reversible process and most of the activated fibroblasts are removed by apoptosis after wound healing. However, recent studies showed that CAFs differ from normal activated fibroblasts in terms of proliferation, migratory capacity, and secretory phenotype. In vitro and animal studies reveal that they enhance tumor growth and progression. In this study, we present that CAFs can enhance the growth of MCF7 and T47D breast cancer cells in vitro when they are co-cultured. Our co-culture experiments showed that this tumor promoting effect of CAFs is not dependent on cell-to-cell contact and it is caused by their crosstalk through cytokine secretion. We found that Activin A, Interleukin 5 and Angiogenin are present in higher levels in the cell culture media of CAF co-culture and similarly their expression in human breast cancer tumor samples are increased. Moreover, we showed that tumor growth due to CAFs can be reversed using specific neutralizing antibodies. Additionally, recombinantly produced cytokines were able to enhance the growth of MCF7 and T47D cells without the presence of CAFs in the culture. Therefore, we propose that CAFs induce tumor growth by their interaction with malignant cells through the secretion of specific cytokines and targeting this interaction can be developed as a new strategy in cancer treatment.