Baş boyun kanserli hastalarda radyoterapinin yutma fonksiyonuna etkisinin incelenmesi
Determining the effect of radiotherapy on the swallowing function of the patients with head and neck cancer
  1. Tez No: 282314
  2. Yazar: SELEN SEREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physical Medicine and Rehabilitation, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma; Baş boyun kanserli (BBK) hastalarda cerrahi olsun veya olmasın radyoterapinin (RT) yutma üzerine olan etkilerini göstermek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 53,22±10,92 yıl olan 40 BBK'lı hasta ile kontrol grubu olarak yaş ortalaması 56,63±10,68 yıl olan 30 nörolojik yutma güçlüğü şikayeti olan hasta dahil edildi. Olgular RT öncesi, RT sonrası 1 ve 3. aylarda değerlendirildi. Değerlendirmede olguların postür analizleri, boyun normal eklem hareketi (NEH), kas kuvvet ve enduransı, klinik ve radyolojik olarak yutma fonksiyonu, ağız kuruluğu, trismus, yorgunluk ve yaşam kalitesi değerlendirilmelerine yer verildi. Olguların vücut ağırlıklarının RT sonrası 3.
Özet (Çeviri)
This study carried out to determine the effects of the radiotherapy (RT) on swallowing function of patients ?with or without any surgical operation-who had head and neck cancer (HNC). The study included 40 patients with HNC whose average age is 53,22±10,92 years and 30 patients whose average age is 56,63±10,68 years suffering from neurological dysphagia as control group. The cases have been evaluated before, 1 and 3 months after RT. The posture analysis, normal joint movement of the neck, muscle strength and endurance, the clinical and radiological swallowing function, dry mouth, trismus, fatigue and the quality of life have been evaluated.