Farklı sosyo ekonomik düzeydeki annelerin çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relation between childhood trauma experience with family life and parental attitude of mothers from different socio economic classes
- Tez No: 282313
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı alt, orta ve üst sosyo ekonomik düzeydeki annelerin sosyo demografik özellikleri ve çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile aile tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini Ankara il merkezide bulunan sekiz ilçe sınırları dahilinde alt, orta ve üst sosyo ekonomik düzeyleri temsil ettiği varsayılan, 300 çocuğun annesi oluşturmaktadır. Araştırmada bağımsız değişkenlerden sosyo-demografik nitelikler hakkında veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, annelerin çocukluk örselenme yaşantıları bağımsız değişkenine ilişkin veriler için ?Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği? ve araştırmanın bağımlı değişkeni çocuk yetiştirme tutumlarına ilişkin veriler için ise, ``Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre annelerin çocukluk döneminde uğradıkları istismarın çocuk yetiştirme tutumları üzerinde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ilgili yapılan araştırmalar eşliğinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between socio-demographic characteristcs and childhood trauma experiences of mothers in lower, middle and upper socio-economic levels and their family attitudes. The research sample is made up of the mothers of 300 children assumed to be representative of lower, middle and upper socio-economic levels and living in eight districts of Ankara's provincial center. In the research, in order to gather data about the independent variable socio-demographic characteristics, the Personal Information Form, for data regarding childhood trauma independent variable, the Childhood Trauma Questionnaire, and for data about the dependent variable of the research child raising attitudes, the Parental Attitude Research Instrument was used. It was determined that the abuse the mothers were subjected to in their childhood have a significant effect on their child rearing attitudes acording to findings from the reserch. These findings were discussed in comparison to other relevant researches and suggestions were made.