Başka türlü adlandırılamayan psikoz tanısı ile yatarak tedavi edilen ergen ve genç erişkin hastalarda klinik gidiş, tanı sürekliliği, yaşam kalitesi ve bunları etkileyen faktörler
Research of diagnostic stability, clinical prognosis, quality of life and related factors in adolescents and young adults diagnosed with psychosis not otherwise specified
- Tez No: 282330
- Danışmanlar: DR. AHMET TÜRKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Psikiyatri hastanelerinde yatarak tedavi gören ergen hastalarla yapılan takip çalışmalarının en önemli amacı yetişkinliğe geçişte tanının devamlılığının belirlenmesidir. Bu çalışmada 2006-2010 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ergen ve Genç Erişkin Psikiyatri Servisi'nde ?Başka Türlü Adlandırılamayan Psikoz? tanısı ile yatarak tedavi görmüş hastalarda, geriye dönük ve kesitsel değerlendirmeyle psikiyatrik tanılarının değişkenliği, klinik gidişleri, yaşam kaliteleri ve bunları etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda ?Başka Türlü Adlandırılamayan Psikoz? tanısı alan ergen ve genç erişkin hastaların takibinde ve tercih edilen tedavide yol gösterici verilere ulaşılacağı düşünülmektedir.Yöntem: Çalışma 2006-2010 yılları arasında Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Ergen ve Genç Erişkin (13. Psikiyatri) Servisinde ?Başka Türlü Adlandırılamayan Psikoz? tanısı ile taburcu edilen ergenlerle yapıldı. Olguların yatış dosyaları incelenerek tanıları tespit edilmiş, yatıştaki psikiyatrik bulguları Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği'nin semptom listesi kullanılarak belirlenmiştir. Olgular SCID I uygulanarak tanının sürekliliği açısından tekrar değerlendirildi. Tanının sürekliliği ve klinik gidiş üzerine etkisi olabilecek durumların saptanması amacıyla hazırlanmış sosyodemografik veri formu ve BPRS, SAPS, SANS, SF-36 Kısa Forrm, CGI ölçekleri uygulandı.Bulgular: Çalışmaya katılan 40 olguda, 29 (%72,5) hastada şizofreni, 5 (%12,5) hastada bipolar bozukluk, 3 (%7,5) hastada BTA psikotik bozukluk, 1 (%2,5) hastada şizoafektif bozukluk tanıları saptandı. Çalışmaya alınan 2 (%5,0) hastada psikiyatrik tanı saptanmadı.Sonuç: BTA Psikoz tanısı ile taburcu olan ergenlerin, ortalama 25,5±12.84 ay sonra tekrar yapılan klinik değerlendirmesinde şizofreni gibi süreğenleşme eğilimi gösteren ve işlevselliği olumsuz etkileyen tanı grubundan %72,5 oranında tanı aldıkları saptanmıştır. Tanısı şizofreniye kaymış vakalarda eğitim düzeyinin düşüklüğü, okul bırakma oranlarının yüksekliği, işlevsellik düzeyinin düşüklüğü, ilk yatışı gerektiren atak süresinin uzun oluşu, belirti başlangıcı ile ilk yatış arasındaki sürenin yüksekliği, aile ortamı samimiyet ve sıcaklık düzeyinin düşüklüğü, ilk yatış semptomunda düşmanca davranış dikkat çekici bulunmuştur. Sonuç olarak; bu bulguların BTA Psikoz tanısının klinik ve uzun süreli değerlendirilmesi ve tedavisinin planlanmasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The most important aim of the follow-up studies on adolescents treated in psychiatric inpatient services is the identification of the persistence of the disorder in adulthood. In this study, we aimed a retrospective cross-sectional assessment of psychiatric diagnoses and variability, clinical course, quality of life and determining factors on patients have been hospitalized with a diagnosis of“Psychosis Not Otherwise Specified”(psycosis NOS) at Mental and Nervous Diseases Training and Research Hospital, Adolescent and Young Adult Psychiatry Service, Bakirköy, between 2006-2010. It is thought that instructions in the choice of treatment and during the follow-up of adolescents diagnosed with psychosis NOS will be attained.Method: The study is conducted with adolescents that have been discharged from the Adolescent and Young Adult (13th Psychiatry) Service of Bakirkoy Education and Research Hospital for Psychiatry and Neurological Disorders, with the diagnosis of psychosis NOS between the years 2006-2010. Admission diagnoses were determined by examining the files of the cases, admission of psychiatric symptoms were determined using the Brief Psychiatric Rating Scale symptom list. The subjects were reevaluated for the persistence of the diagnosis with SCID I. In order to detect conditions that may affect the diagnostic stability and clinical course, a sociodemographic data form BPRS, SAPS, SANS, SF-36, CGI were administered.Findings: The study involved 40 cases, 29 (72.5%) patients with schizophrenia, 5 (12.5%) patients with bipolar disorder, 3 (7.5%) patients with psychotic disorder NOS, 1 (2.5%) patients had diagnoses of schizoaffective disorder . Of the 2 (5.0%) patients had no psychiatric diagnosis.Results: Adolescents who were discharged with a diagnosis of psychosis NOS, mean 25.5 ± 12.84 months after the re-evaluation of the clinical diagnosis, the group were diagnosed as ratio of 72.5% such as schizophrenia, which has chronicity that tend to negatively affect the functionality. Lower education level, high school drop rates, low level of functionality, long duration of the first episode that requires hospitalization, the long interval between symptom onset and first hospitalization, low levels of intimacy and warmth in family enviroment, hostile behavior as a symptom of the first hospital stay were found significantly effective for diagnosis of schizophrenia spectrum shift. In conclusion, it is though that these findings will be instructing the evaluation of the course and treatment planning of psychosis NOS.