Vajinismusu olan kadınlarda bağlanmanın cinsel işlevler ve klinik bulgulara etkisi
The effects of attachment on sexual functions and clinical features of women with vaginismus
- Tez No: 282329
- Danışmanlar: DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM, DR. NESRİN BUKET TOMRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Vajinismusta bağlanma biçemine ilişkin çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada vajinismus tanısı ile izlenen kadınların bağlanma biçemleri ve yakın ilişki özelliklerinin saptanması ve bu özelliklerin cinsel işlevler ve klinik bulgulara etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Birleşememe sorunu nedeniyle başvuran ve DSM IV-TR ölçütlerine göre vajinismus tanısı alan 60 kadın ile herhangi bir cinsel sorun bildirmeyen ve cinsel ağrı bozukluğu saptanmamış 60 kadın kontrol olarak alındı. Gruplara sırası ile cinsel işlev bozukluğu (CİB) polikliniği olgu değerlendirme formu, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), İlişki İstikrarı Ölçeği (İİÖ) uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The studies about attachment style in vaginismus are quite limited. This study aimed to determine attachment styles and close relationship traits of women who are undergoing vaginismus treatment, and to investigate the effects of attachment styles on sexual functions and clinical symptoms.METHOD: Sixty women who with unconsummated marriage problem diagnosed with vaginismus according to DSM IV-TR criteria were taken as study group and sixty women without any reported sexual problems and were not diagnosed with sexual pain disorder were taken as control group. Sexual function disorder clinical case evaluation form, Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Experiences in Close Relationships Scale (ECR), Relationship Stability Scale (RSS) was applied to both groups.