Kemoterapiye bağlı alopesi algısı ve yaşam kalitesi
Chemotherapy induced alopecia perception and quality of life
  1. Tez No: 282340
  2. Yazar: SEBAHAT AKBAL ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kemoterapinin yan etkilerinden biri olan alopesi, hastaların vücut imajını bozmakta, sosyal ve emosyonel durumlarını etkilemekte, utanma duygusunun artışına bağlı özgüven azalmasına neden olmakta ve sonuçta hastaların yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu çalışma, kemoterapiye bağlı olarak ortaya çıkan alopesinin hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ölçebilecek bir ölçek geliştirmek, böylece yaşam kalitesini etkileyen faktörleri saptamak, hemşire ve hasta yakınlarının alopesiye ilişkin algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler bilgi formları, Kemoterapiye Bağlı Alopeside Yaşam Kalitesi Ölçeği (KBAYKÖ), Alopesi Yönetim Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alopecia is one of the side effects of chemotherapy and it disturbs the body images of patients, affects their social and emotional status, causes the reduction in self-confidence related to the increased sense of shame, and totally, affects the patients' life negatively. This study aims were to develop a scale to measure the effects of chemotherapy induced alopecia to the patients' quality of life, to determine the factors which effects quality of life, and to identify the nurses' and patient's relatives' perceptions to the alopecia. Data were collected with informations forms, Chemotherapy Induced Alopecia Quality of Life Scale (KBAYKO), Alopecia Management Scale, Beck Depression Inventory, Body Image Scale, and SF-36 Quality of Life Scale.