Kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı alopesi algısı ve bütüncül iyilik halinin değerlendirilmesi
Evalation of chemotherapy induced alopecia perception and holistic well being in cancer patients
- Tez No: 900160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.ÖZET“Kanserli Hastalarda Kemoterapiye Bağlı Alopesi Algısı ve Bütüncül İyilik Halinin Değerlendirilmesi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: : Tanımlayıcı ve kesitsel planlanan bu çalışma; kemoterapi alan kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı alopesi algısı ve bütüncül iyilik halini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, Ekim 2022- Mart 2023 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Medikal Onkoloji Kliniği'nde tedavi gören 207 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri sosyodemografik bilgileri içeren anket formu, Kemoterapiye Bağlı Alopeside Yaşam Kalitesi Ölçeği, Alopesi Yönetim Ölçeği ve Bütüncül İyilik Hali ölçekleri kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlardan (sayı,yüzde,ortalama vb.) bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (One- way ANOVA), Pearson korelasyon testi ve çok değişkenli linear regresyon modellemesinden yararlanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 58,93±11,88, %72,9'nun kadın, %83,1'nin evli, %56'sının jinekolojik kanser tanısına sahip olduğu ve %84'ünün şiddetli alopesi yaşadığı saptandı. Hastaların Alopesi Yönetim Ölçeği toplam puan ortalaması 57,49±4,62, Kemoterapiye Bağlı Alopeside Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması 64,05±17,65 ve Bütüncül İyilik Hali Ölçeği toplam puan ortalaması 145,60±17,01 ile orta seviyede olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır.ABSTRACT“Evalation of Chemotherapy Induced Alopecia Perception and Holistic Well Being in Cancer Patients”, Trakya University, Institute of Health Sciences, Department of Internal Medicine Nursing, Master's Thesis, Edirne, 2024. Background and Aim: This descriptive and cross-sectional study examined the effect of chemotherapy on cancer patients' perceptions of alopecia and holistic well-being. Material and Methods: The sample consisted of 207 patients treated in the Medical Oncology Clinic of a university hospital between October 2022 and March 2023. Data were collected using a sociodemographic information questionnaire, the Chemotherapy-Induced Alopecia Quality of Life Scale, the Alopecia Management Scale, and the Holistic Well-Being Scale, Descriptive statistics (number, percentage, mean, etc.) were used for categorical variables. The data were analyzed using the independent-sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test and multivariate linear regression modeling. Results: Participants had a mean age of 58.93±11.88 years. Most participants were women (72.9%) and married (83.1%). More than half of the participants were diagnosed with gynecological cancer (56%). Most participants experienced severe alopecia (84%). Participants had a mean Alopecia Management Scale score of 57.49±4.62. They had a mean Chemotherapy-Induced Alopecia Quality of Life Scale score of 64.05±17.65. They had a mean Holistic Well-Being Scale score of 145.60±17.01.