Farklı karıştırma tekniklerinin mineral trioksit agregatının bazı fiziksel özelliklerine etkisi
The effect of various mixing techniques on some physical properties of mineral trioxide aggregate
- Tez No: 282342
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
1990'ların ortalarında piyasaya sürülen mineral trioksit agregatı (MTA) cerrahi olan veya olmayan endodontik girişimlerde yaygın kullanım alanına erişmiş bir materyaldir. Bu tez çalışmasının amacı, mineral trioksit agregatının değişik karıştırma teknikleriyle karıştırılıp, ultrasonik vibrasyon kullanılarak yerleştirilmesinin, materyalin sıkıştırma ve eğilme dayanımı, porözitesi ve hidrasyonuna etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda, ProRoot MTA ve MTA Angelus kullanılmıştır. Örnekler, 1 gr toza 0.34 gr distile su eklenerek, 3.22 MPa sabit basınç altında 1 dk boyunca konvansiyonel kondensasyon uygulanarak veya kapsüller içerisinde 30 sn boyunca 4500 rpm hızda mekanik karıştırma metodu kullanılarak karıştırılmıştır. Karıştırılan örneklerin yarısı 30 sn boyunca indirekt ultrason uygulanarak yerleştirilmiştir. Hazırlanan örneklere Universal test cihazı ile sıkıştırma dayanımı ve eğilme dayanımı testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduced into the dental field in the mid 1990s; mineral trioxide aggregate (MTA) has gained widespread use for both surgical and non-surgical endodontic treatments. The purpose of this study was to evaluate the effect of trituration of encapsulated MTA and conventional condensation as mixing techniques and indirect ultrasonic activation as a placement technique on compressive strength, flexural strength, porosity and hydration of mineral trioxide aggregate. In this study, ProRoot MTA and MTA Angelus were used. One gram of each powder was mixed with a 0.34 g aliquot of distilled water. Samples were mixed by using either trituration of capsules for 30 sec at 4500 rpm or application of condensation pressure of 3.22 MPa for 1 min. Half of the samples were placed using indirect ultrasonic vibration. Compressive strength and flexural strength tests were applied using Universal testing machine. Porosity evaluation was made using micro-computed tomography.