Depresyon tanısı konan erkek hastalara verilen sorun çözme eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness problem solving education on male depressive patients
  1. Tez No: 282344
  2. Yazar: SEVİNÇ MERSİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Depresyon tanısı konan erkek hastalarda sorun çözme eğitiminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılan deneysel çalışmanın evrenini, Van Asker Hastanesi psikiyatri polikliniğine Eylül 2009- Eylül 2010 tarihleri arasında başvuran ve depresyon tedavisi gören hastalar, örneklemini ise rastlantısal örnekleme yöntemi ile bir yıl içinde depresyon tanısı konan ve tedavi gören hastalardan seçilen 34 deney grubu 34 kontrol grubu hasta olmak üzere toplam 68 erkek hasta oluşturmuştur. Bilgi Formu ve Sorun Çözme Ölçeği eğitimin etkinliğini değerlendirmek için, eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitim tamamlandıktan 1 ay sonra uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı, ki-kare (X2) testi, independent student t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sorun çözme eğitimi verilen depresyonlu hastaların eğitim verilmeyen gruba göre, sorun çözme becerilerinde anlamlı derecede artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
The research has been planned as; a type of an experimental study aiming to evalution of the effectivenes problem solving education on male depressive patients of an Van Military Hospital.Its sample consists of a total of 68 patients, 34 in experiment group and 34 in control group, chosen by randomized sampling method. Information form and Problem Solving Inventory was used for collecting the data of the research. A pre-test covered by Problem Solving Education Programme was applied before, at the end, and one month after the completion of the education to evaluate the effectiveness of the education.All data were assessed via computers. Frequency dispersion, independent student t test, paired sample t test, multivariate test were used in the evaluation of the data. According to research, Training in the group, problem-solving skills has been increased significantly.