Meme ve serviks kanserinde erken tanı yöntemlerinin kullanımı konusunda kadınların bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of women?s knowledge, attitude and behaviors about use of early diagnosis methods in brest and cervix cancer
- Tez No: 282367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı meme ve serviks kanserinde erken tanı yöntemlerinin kullanımı konusunda kadınların bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini Kadın ve Aile Sağlığı Merkezinin Üsküdar birimine başvuran 400 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak literatür doğrultusunda geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmada kadınların %67'inin kendi kendine meme muayenesi (K.K.M.M) yaptığı, %56.5'inin daha önce meme muayenesi için sağlık kuruluşuna başvurduğu ve %52.5'inin mamografi çektirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate women?s knowledge, attitude and behaviors about use of early diagnosis methods in breast and cervix cancer. The sample of the study are 400 women who consult The Unit of Women?s and Family Health Center in Üsküdar. The questionnaire which was developed in line with literature were used in this study to collect data. The study has found that is 67% of women carried out self examination of breast ( SEB). Also, 56.5% of women previously applied to medical institutions for breast examination and 52.5% of them have had mammography.