Ekstrakorporal şok dalga litotripsinin renal etkilerinin doppler ultrasonografi ile gösterilmesi
Evaluation of effects of extracorporeal shock wave lithotripsy on renal vasculature with doppler ultrasonography
  1. Tez No: 282400
  2. Yazar: SERAY KURT GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda, böbrek veya üreter taşı nedeniyle ESWL tedavisi alan hastalarda rezistif indeks (RI), pulsatilite indeksi (PI) ve akselerasyon zamanı (AT) gibi intrarenal arteryel Doppler parametreleri kullanılarak ESWL nin renal kan akımı üzerindeki etkilerin gösterilmesi amaçlanmıştır.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Polikliniğine Mart 2010 ve Ocak 2011 tarihleri arasında başvuran, direk grafi, intravenöz pyelografi, ultrasonografi ya da bilgisayarlı tomografi ile üriner sistem taş hastalığı tanısı konulan hastalardan ESWL yapılmasına karar verilen 41 hasta çalışmaya dahil edildi.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Radyoloji Anabilim Dalında Renkli Doppler ultrasonografi ile tüm hastaların tedavi alan ve almayan böbreklerinde ESWL öncesi, ESWL sonrası 1 saat içerisinde ve ESWL den 7 gün sonra rezistivite indeksi (RI), pulsatilite indeksi (PI) ve ivmelenme zamanı (AT) ölçüldü ve bulgular istatiksel olarak karşılaştırıldı.ESWL sonrası 1. saatte RI ve PI değerlerinde tedavi alan ve almayan tarafta ESWL öncesi değerlerine göre anlamlı artış saptanırken AT değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. ESWL den 7 gün sonra tedavi alan ve almayan taraftaki PI ve tedavi almayan tarfataki RI değerlerinde ESWL öncesi değerlerden anlamlı farklılık saptanmadı. Bununla birlikte ESWL den 7 gün sonra tedavi alan tarafta RI değerlerinde azalmakla olmakla birlikte ESWL öncesi değerlerden anlamlı farklılık devam etmekteydi.ESWL kaynaklı akut hasarı değerlendirmede Doppler Ultrasonografi invaziv olmayan güvenli ve tekrarlanabilir bir yöntem olarak oldukça yararlı bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the effects of ESWL on renal vasculature by using intrarenal arterial Doppler parameters such as resistive index (RI), pulsatility index (PI) and acceleration time (AT) in patients with renal or ureteral stone treated with ESWL.41 patients referrred to the Zonguldak Karaelmas University, Deparment of Urology Clinics between March 2010 and January 2011 and decided to treated with ESWL after the diagnosis of urolithiasis with X-ray, intravenous pyelography, ultrasonography or computed tomography is done were included in the study.Colour Doppler Ultrasonography was performed before, 1 hour and 7 days after ESWL to both ipsilateral and contralateral kidneys of total 41 patients to measure resistive index (RI), pulsatility index (PI) and acceleration time (AT) values and findings were compared statistically.1 hour after ESWL RI and PI values showed significant increase from pre-ESWL values in both ipsilateral and contralateral kidneys, however no significant change was determined in AT values. 7 days after ESWL PI in both ipsilateral and contralateral kidneys and RI in contralateral kidney were returned to preESWL values.Nonetheless, in ipsilateral kidney 7 days after ESWL significant difference from preESWL values remained although decrease in RI values were present.Doppler Ultrasonography may provide effective information as a non-invazive, safe and repeatable method to determine the acute renal injury originating from ESWL.