Pankreas kanserli hastaların klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of clinical data of patients with pancreas cancer retrospectively
- Tez No: 282401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Pankreas kanserli hastaların klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilerek prognostik faktörlerin belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Şubat 2000 ile Mart 2011 tarihleri arasında pankreas adenokanseri tanısı almış olan 132 hasta oluşturdu retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, kan grubu, tümör lokalizasyonu, tümörün evresi (TNM sınıflaması), postoperatif kemoterapi, postoperatif radyoterapi alma durumu, prognostik faktör olarak progresyonsuz sağkalım ve sağkalım süresine bakıldı. Kadınlar ve erkekler, tümör baş bölgesinde yerleşenlere karşı gövde, kuyruk bölgelerinde yerleşenler, kemoterapi ve/veya radyoterapi alanlara karşı almayanlar, evre 2'de olanlara karşı evre 3, evre 4'te olan hastalar, A kan grubua sahip olanlara karşı, B kan grubuna sahip olanlar, O kan grubuna sahip olanlar birbirleri ile karşılaştırılarak alt grup analizi yapılmıştır.Bulgular: Çalışmamıza pankreas adenokarsinomu tanısı almış 132 olgu dahil edildi. Olgularımızın %59.8'i erkek, %40.2'si kadındı. TNM evrelemesine göre olgularımızın, 34'ü (%26) Evre 2,27'si (%20) Evre 3,71'i (%54) Evre 4 olarak saptandı. Evre 2 kanserli olguların progresyonsuz sağkalım ve sağkalım süreleri, 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the prognostic factors via evaluation of clinical data of patients with gastric pancreas retrospectively.Material and method: Records of 132 patients who were diagnosed as pancreas adenocarcinoma between February 2000 and March 2011 were evaluated retrospectively. We evaluated the associations of age, sexuality, blood group, localization of the tumor, stage of the tumor (TNM classification), chemotherapy and radiotherapy with the non progressive survival time and owerall survival time. Sub group analyses were made as; women despite men, tumor who had at the head of pankreas despite corpus and tail of panceas, taking chemotherapy and/or radyotherapy despite did?nt take, Stage 2 patients despite Stage 3 and Stage 4 patients, to have A blood group despite B and O blood groups.Results: A total of 132 cases with pancreas adenocarcinoma were included in the study. Among the cases, 59.8% were male and 40.2% were female. According to the TNM staging system; 34 (26%) were Stage 2, 27 (20%) were Stage 3, 71 (54%) were Stage 4. When stage 2 cases were compared with stage 3 and 4 cases, survival time without progression and owerall survival time were longer at stage 2 cases despite stage 3 or 4 cases and these were statistically significant (p values were 0. 011,