Üniversite öğrencilerinin kulaklıkla müzik dinleme alışkanlıklarının işitme eşikleri üzerine etkisi: Başkent Üniversitesi örneği
The effects of university students' habit listening to music via headphones on hearing threshold: baskent university sample
  1. Tez No: 282413
  2. Yazar: NURİ TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son zamanlarda MP3 çalar, İPod ve cep telefonları gibi taşınabilir dijital müzik çalarların gördüğü ilgi artmıştır. Bu nedenle, ses seviyesine maruz kalma oranında artış gözlenmiştir. Buna bağlı olarak, milyonlarca ergen ve genç sürekli işitme kaybı riski ile karşı karşıya kalmıştır. Kişisel müzik çalar aletlerinin getirdiği kalıcı işitme kaybı riski üzerine yayınlar giderek çoğalmakla birlikte halen önlem ve bilgilendirme konusunda eksiklik mevcuttur. Çalışmamızda kişisel kulaklıklar ile doğal olmayan bir şekilde doğrudan kulağa ulaşan yüksek şiddette sese bağlı işitme organı hasarı sorgulanmıştır.Çalışma, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bölümü tarafından yürütülmüştür (Proje no: KA10/155). Çalışmada Başkent Üniversitesi'nde okuyan 215 öğrenciye müzik dinleme alışkanlıkları ile ilgili bir anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin % 85'i müzik dinlemek için kulaklıklı bir cihaz kullandığını belirtmişlerdir. Müzik dinlerken kulaklıklı bir cihaz kullanan öğrencilerin değişik zaman dilimlerinde müzik dinlediği tespit edilmiştir. Öğrencilerin % 77'si şehir içi ve dışı yolculuk sırasında kulaklıkla müzik dinlemektedir. Çalışırken kulaklıkla müzik dinleme oranı ise %33'dür. Öğrencilerin kulaklıkla müzik dinleme saatleri ve günleri incelendiğinde, haftanın her günü en az 2-3 saat kulaklıkla müzik dinledikleri tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan ve kulaklıkla müzik dinleyen öğrencilerin çoğu, müziği orta ya da yüksek seviyede dinlemektedir. Müzik dinleme alışkanlığı, kız ve erkek öğrenciler arasında farklılık göstermezken, kız öğrencilerin çalışmaya daha fazla katıldığı görülmüştür ( 109 kız, 74 erkek). Kulaklıkla müzik dinleyen öğrencilerin % 76'sı kulak içi kulaklık türünü kullanmaktadır. Erkeklerde bu oran % 86'ya kadar çıkarken bayanlarda % 62'dir. Kişilerin cinsiyetleri ile kulaklık tercihleri arasında ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin kulak kanal içi kulaklık türünü diğer kulaklık türlerine göre daha fazla kullandığı saptanmıştır (p değeri = 0.0001).Kulaklıkla müzik dinleyen öğrenciler bazı problemlerle karşılaşmaktadırlar. En çok karşılaşılan problemler; çınlama, baş ağrısı ve kulakta tıkanıklık hissidir. Ankete katılan 44 öğrenci çınlamadan şikayetçi iken, 40 öğrenci baş ağrısı ve 32 öğrenci kulakta tıkanıklık hissinden şikayetçi olmuşlardır. 80 öğrenci hiçbir şikayetinin olmadığını belirtmiştir.Kulaklıkla müzik dinleyen ve odyolojik ölçümleri yapılan öğrencilerin, yüksek frekanslarında belirli oranda işitme eşiği desibel değerlerinde düşüş olduğu fark edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin, kümülatif sese maruz kalma süresi göz önüne alındığında, sadece sağ kulakta 14 ve 16 kHz'lerde işitme eşiklerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlenmiştir (sırasıyla p = 0.081 ve p = 0.025).Yüksek ses seviyeli müziğe maruz kalma, giderek artan işitme kaybına yol açabilir. Gençlerde, müzik dinleme davranışlarını ve bu tür davranışların sağlık açısından sonuçlarını belirlemek için boylamsal çalışmalar yürütülmelidir. Bu konuda ileriye dönük daha fazla olgu serileri ile çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Recently, people have shown a great interest in digital portable music players such as MP3 players, Ipods and mobile phones. Therefore, an increase has been observed in the rate of sound exposure. Correspondingly, millions of adolescent and youngsters have faced the risk of hearing loss. While the number of publications on the risk of permanent hearing loss that is caused by individual music players has been increasing, there is still deficiency about precaution and informing. In our study, individual earphones, high level voice that reaches directly to the ear in an unnatural way and accordingly hearing organ damage have been examined.The study has been conducted by Başkent University Medical Faculty Department of Otolaryngology Audiology Speech and Voice Disorders (Project no:KA10/155). In the study, a questionnaire about music listening habits has been conducted on 215 students studying at Başkent University. In the survey, 85 percent (%) of the students have stated that they use gadgets with earphones to listen to music. It has been determined that the students using a gadget with earphones listen to music in different time slots. 77 percent (%) of the students listen to music via earphones while travelling in city and out city. The ratio of music listening via earphones while studying is 33 percent (%). When the hours and days of the students? music listening via earphones are analysed, it has been determined that they listen to music via earphones, at least 2 or 3 hours every day. Most of the students that participated in the study listen to the music in medium or high levels. While there is no difference between the music listening habits of female and male students, it has been observed that more female students have participated in the study (109 female, 74 male). 76 percent (%) of the students that listen to music via earphones use in-ear earphone types. Whereas among male students, this ratio has increased up to 86 percent (%), among female students it is 62 percent (%). It has been determined that there is a relation between the gender and the choice of earphone. It has been determined that female students use in ear cannel earphones more than other earphone types.Students who listen to music via headphones have encountered some problems. The most encountered problem is tinnitus, headache and a feeling of congestion in the ears. 44 students have complained about tinnitus, 40 students have complained about headaches, and 32 students have complained about congestion in the ears. 80 students have not declared any complaints.It has been found out that there is a certain decrease in the decibel values of threshold of hearing in the high frequencies of the students who listen to music via headphones and whose audio logic measurements have been performed. When the exposure of the students? who participated in the study to the cumulative sound is considered, statistically meaningful decrease in 14 and 16 kHZ thresholds of hearing has been observed.The habit of listening to loud music might lead to progressive hearing loss. Longitudinal studies that determining the habit of listening to music and impact of it on the health should be designed young population.