Üniversite öğrencilerinde kulaklıkla yüksek sese maruziyetin işitme sağlığına etkisi
The effect of exposure to high volume of sound with headphones on hearing health among university students
  1. Tez No: 687393
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma ile gençlerin kulaklık kullanım alışkanlıklarının, kulaklık kullanımının işitme sağlıkları üzerine etkilerinin ve gençlerin bu konudaki bilgilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Yerleşkesi'nde öğrenim gören 421 öğrenciden veri toplanmıştır. Anket üniversitedeki tüm öğrencilere sosyal iletişim ağı üzerinden çevrimiçi olarak iletilmiştir. Örneklem, gönüllü öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin anket sorularına verdikleri cevaplara göre istatistiksel analiz yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin %73'ü 5 yıldan fazla süredir kulaklık kullanmaktadır. Ortalama günlük kulaklık kullanım süresi 3,2 saattir. Öğrenciler genelde müzik dinlerken, video izlerken, yürüyüş yaparken ve telefonla konuşurken kulaklık kullanmaktadır. Öğrencilerin %57,2'si kulaklık kullanımından sonra bazı problemler hissetmektedir. En çok hissedilen problemler baş ağrısı, yüksek sese tahammülsüzlük, kulaklarda çınlama, tıkanıklık ve dolgunluk hissidir. Öğrencilerin %93'ü yüksek seviyede gürültüye uzun süre maruz kalmanın işitme kaybına neden olabileceği konusunda bilgi sahibidir. Sonuç: Günümüzde özellikle gençler kulaklıklar sayesinde istedikleri ses seviyesine her ortamda erişim imkanı sağlamaktadır. Eğlence amaçlı olmasına rağmen kulaklıkla maruz kalınan gürültü bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Öğrencilerin çoğunluğu yüksek sesle kulaklık kullanmanın işitme kaybına neden olabileceğinin farkındadır.
Özet (Çeviri)
Aim: With this study, it is aimed to determine headphone usage habits of young people, the effects of headphone use on their hearing health and the knowledge of young people about this subject. Materials and Methods: In the study, data were collected from 421 students studying in the University of Health Sciences Hamidiye Campus. The questionnaire was delivered to all students at the university online via the social communication network. The sample consists of volunteer students. Statistical analysis was made according to the answers given by the students to the questionnaire questions. Results: Based on results, 73% of the students participating in the study have been using headphones for more than 5 years. The average daily headphone usage time of students is 3.2 hours. Students generally use headphones while listening music, watching videos, walking and talking on the phone. Additionally, 57.2% of the students feel some problems after using headphones. The most common problems are headache, intolerance to loud voices, tinnitus, congestion and fullness in the ears. According to the findings, 93% of the students are aware that prolonged exposure to high levels of noise can cause hearing loss. Conclusion: Today, especially young people have access to the desired sound level in any environment with the help of headphones. Although it is for entertainment purposes, noise exposure with headphones can cause some health problems. The majority of students are aware that using loud headphones can cause hearing loss.