Arteriyel ve venöz trombozda PAI-1 polimorfizm sıklığı ve trombozla ilişkisi
Prevalence of PAI-1 polymorphism in arterial and venous thrombosis and relationshıp between thrombosis and PAI-1 polymorphism
  1. Tez No: 282464
  2. Yazar: İKRAM DURÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Arteriyel ve venöz trombozlar önemli morbitite ve mortalite nedenlerindendir. Etyoloji ve patogenezdeki farklılıklara rağmen hem arteriyel hem de venöz trombozlarda herediter trombofililer önemli bir yere sahiptir. Trombofililer arasında FVL mutasyonu, protrombin 20210A, Protein C ve Protein S eksikliği gibi durumlar iyi tanımlanmasına rağmen bir de hala tartışmalı mutasyonlar da vardır. Trombozla ilişkisi tartışmalı olan konulardan biri PAI-1 gen polimorfizmleridir.PAI-1, fibrinolitik sistemde görev alan önemli bir faktördür ve t-PA ve ürokinaz'ın ana inhibitörüdür. PAI-1 geni 7. kromozom üzerinde bulunmaktadır ve PAI-1 esas olarak vasküler endotelde sentezlenmektedir. Plazma PAI-1 düzeyleri çevresel ve genetik faktörler tarafından belirlenir. Genetik geçiş %40 ile %62 oranında rapor edilmiştir. Birkaç araştırmada PAI-1 gen promotor bölgesinde -675 4G/5G insersiyon /delesyon polimorfizminin PAI-1 plazma düzeyini etkilediği gösterilmiştir. 4G/5G polimorfizm en sık rastlanan polimorfizmdir. Diğer sık rastlananlar ise 4G/4G, 5G/5G polimorfizmleridir. Tromboz riski açısından hem bizim çalışmamızda hem de yapılmış diğer çalışmalarda en önemli genotip 4G/5G dir.Çalışmamızda arteriyel (Akut koroner sendrom ve cerebral iskemi vakaları) ve venöz (derin ven trombozu, pulmoner tromboemboli, sinüs ven trombozu, portal ven trombozu vakaları) trombozlu hastalarda PAI-1 gen polimorfizmlerinin bölgemizdeki yaygınlığını ve trombozla istatiksel ilişkisini inceledik.45 yaş altı 116 hasta çalışmaya alındı.104 vakadan oluşan sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. PAI-1 gen polimorfizmleri PCR yöntemi ile çalışıldı.Hasta ve sağlıklı grupta en çok rastlanan gen polimorfizmi 4G/5G idi. Hasta grupta ikinci en sık görülen 4G/4G, en az görülen de 5G/5G idi. Çalıştığımız hasta gruplarının hepsinde 4G/5G genotipi ve 4G allel en fazla görülmesine rağmen bir tek pulmoner tromboemboli vakalarında 4G alleli istatiksel olarak anlamlı bulundu ve tromboz ile ilişkili olduğu ortaya kondu.Sonuç olarak bir çok çalışmanın yapıldığı ve sonuçların tartışmalı olduğu bu konuda daha fazla hasta ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Arterial and Venous Thrombosis are one of the major reasons for morbidity and mortality. Hereditary thrombophilias in both arterial and venous thromboses take a significant place despite the differences in etiology and pathogenesis. Among the thrombophilias, there are still some controversial mutations although the cases such as FVL mutation, prothrombin 20210A, deficiency in Protein C and Protein S are well-defined.One of those issues related to thrombosis is PAI-1 gene polymorphisms.PAI-1 is an important factor which takes charge in the fibrinolytic system and the inhibitors of t-PA and urokinase. PAI-1 gene is located on the 7th chromosome and PAI-1 is basically synthesized in vascular endothelium. Levels of Plasma PAI-1 are identified by environmental and genetic factors. Genetic transition has been reported to be between 40% and 62%. In several researches, -675 4G/5G insertion-deletion polymorphism in PAI-1 gene promotor site has been indicated to affect the level of PAI-1 plasma. 4G/5G polymorphism is the most frequent polymorphism. Other frequent ones are 4G/4G, 5G/5G polymorphisms. In terms of thrombosis risk, the most significant genotype is 4G/5G both in this and other studies.In our study, we examined the statistical relation of PAI-1 with thrombosis and prevalence of PAI-1 gene polymorphisms in patients with arterial (acute coronary syndrome and cerebral ischemia cases) and venous (deep vein thrombosis, pulmonary thromboembolism, sinus vein thrombosis, portal vein thrombosis cases) thrombosis in our region. 116 patients under the age of 45 were examined. A healthy control group consisting of 104 cases was included in the study. PAI-1 gene polymorphisms were examined by using PCR method. The most frequent gene polymorphism in diseased and healthy group was 4G/5G. In the patient group the second most frequent one was 4G/4G, the least frequent was 5G/5G. Although 4G/5G genotype and 4G allele were the most frequent in all patient group, only 4G allele in pulmonary thromboembolism cases was found to be significant in our study and its relation with thrombosis was determined.As a result, there is a need for studies to be carried out with more patients on this subject which has already been investigated several times and in which the results are problematic.