Romatoid artritli hastalarda HLADRB1 allelleri ve DRB1 *01,*04,*07,*08 ve *10 alt tiplerinin analizi
Analysis of HLADRB1 Allels and DRB1 *01,*04,*07,*08 and *10 subtypes in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 282469
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid Artrit (RA) kompleks genetik komponente sahip kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Değişik toplumlarda RA ve HLA ilişkisi değerlendirildiği halde Türkiye populasyonuyla ilgili fazla çalışma yapılmamıştır. RA'lı hastalardan bu çalışmada HLA-DRB1 ve bazı alt gruplarının (HLA-DRB1*01, *04, *07, *08, *10) sıklığı, bunların hastalık fonsiyonel evresi ve seropozitivitesi ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve 1987 American Collage of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre kesin RA tanısı alan, yaş ortalaması 46.97 ±13.44 olan 96 (78 kadın, 18 erkek) hasta ve yaş ortalaması 29.77± 16.99 olan 84 (36 erkek, 48 kadın ) sağlıklı birey alındı. Çalışmaya dahil edilen bireyler klinik ve laboratuar parametreleri açısından değerlendirildi. HLA-DRB1 genotiplemesi PCR-SSP HLA-DRB1 Low Resolution gen paneli kullanılarak belirlendi. HLADRB1*01, *04, *07, *08, *10'un alt tipleri PCR-SSP HLA-DRB1 High Resolution gen paneli kullanılarak tespit edildi. RA hastalarının fonksiyonel evresi ve seropozitiviteleri değerlendirildi.Bulgular: RA hasta grubunda allel frekansı en fazla olan tipler sırasıyla DRB1*04 (%27.6), DRB1*11 (%14.6) ve DRB1*15 (%13.5) olarak bulunurken; kontrol grubunda ise sırasıyla DRB1*11 (%24.4), DRB1*04 (%19.6) ve DRB1*07 (%14.9) idi. RA hasta grubu ile kontrol grubu arasında allel frekansları karşılaştırıldığında; RA'lı hastalarda DRB1*10 allelinin frekansı anlamlı yüksek iken, DRB1*07 ve DRB1*11 allelleri anlamlı düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rheumatoid arthritis (RA) is a complex disorder that has a genetic component. Although associations of RA and HLA have previously been investigated in various populations studies in Turkish population are very limited. Determining the frequency of HLA-DRB1 and its some sub-groups (HLA-DRB1*01, *04, *07, *08, *10) in patients with RA, and their associations with the functional stage and seropositivity of the disease have been aimed in this study.Material and Methods: Among the admissons to Dicle University School of Medicine Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic a total of 96 (78 female, 18 male) patients who were diagnosed with RA according to the 1987 American Collage of Rheumatology (ACR) criteria with the mean age of 46.97 ±13.44 years and 84 (36 male, 48 female) healthy control subjects with the mean age of 29.77± 16.99 years have been introduced to the study. All participants were evaluated in terms of clinical and laboratory parameters. HLA-DRB1 genotyping have been carried up by using PCR-SSP HLA-DRB1 Low Resolution gene panel. Subtypes of HLADRB1*01, *04, *07, *08, *10 were identified by PCR-SSP HLA-DRB1 High Resolution gene panel. Functionality and seropositivity of RA patients were also evaluated.Results: In RA patients types which have highest allel frequencies are DRB1*04 (%27.6), DRB1*11 (%14.6), and DRB1*15 (%13.5) in order; whereas, it was DRB1*11 (%24.4), DRB1*04 (%19.6), and DRB1*07 (%14.9) in the control group respectively. When allel frequecies of RA patients and control subjects were compared, the frequency of DRB1*10 allel was found to be higher, and DRB1*07 ve DRB1*11 allel frequencies were found to be significantly lower in RA patients (p0.05).