Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda Metisilin Rezistan Staphylococcus Aureus'un hızlı test (Moleküler yöntem) ile araştırılması
Methicillin-Resistant Staphylococcus Aureus is investigated with quick test (Molecular method) hospitalized patients in intensive care units
- Tez No: 282476
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giderek artan oranlarda görülen MRSA'ların özelikle yoğun bakım ünitelerinde ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bununla birlikte, hastaların hastanede kalma süresinin uzaması, hastane maliyetlerinin artması ve uygun olmayan antibiyotiklerin kullanımı sonucu meydana gelen antibiyotik direnci sorunlarını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada; gün geçtikçe daha fazla mortalite ve morbidite etkeni olan MRSA'larda metisilin direncinin daha güvenilir bir şekilde ve kısa sürede tespit edilmesi amaçlanmıştır.Yoğun bakım ünitelerine yatan hastalarda hastaneye yatışlarının ilk 24 saati içersinde alınan nazal sürüntü örnekleri alındı. MRSA'nın hızlı tesbiti için GeneXpert real-time PCR yöntemi kullanıldı. Bu yöntemle elde edilen sonuçlar Vitek2, Phoenix, Sefoksitin DDT ve Chrom ID agar yöntemleriyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.Çalışmada 90 hastadan 3 nazal swabla örnek alındı. Birinci swap, GeneXpert real-time PCR yöntemi için kullanıldı. İkinci swap, kanlı besiyerine ekildi. Kanlı besiyerinde üreyen kolonilerden gram boyama yapıldı.Gram pozitif kok morfolojisinde olanlar Vitek2 ve Phoenix'le identifikasyon ve duyarlılıkları belirlendi. Üçüncü swap, Chrom ID agar'a ekildi.90 örneğin 14'ü ( % 15 ) GeneXpert ile, 4'ü ( % 4.4 ) Vitek2 ve Phoenix ile, 5'i ( % 5.5 ) Chrom ID agar testi ile MRSA olarak tespit edildi. 1 örnekte GeneXpert testi negatif olduğu halde otomatize sistemlerle MRSA olarak tespit edildi. GeneXpert ile sonuçlar 70 dakikada elde edildi.Stafilokoklarda heterojen dirençli suşlar nedeniyle metisilin direncini fenotipik yöntemlerle gösterilmesi sıklıkla yanlışlıklara neden olmaktadır. Çalışma sonucunda, GeneXpert real-time PCR testinin MRSA'yı tespit etmede hızlı ve güvenilir bir test olduğu sonucuna vardım.
Özet (Çeviri)
MRSA increasingly seen has become a serious problem particularly in intensive care units. This situation has brought the problems of prolonged hospital stay increased costs and antibiotic resistance caused by inappropriate use of antibiotics. This study aims to determine Methicillin resistance in MRSA, which causer increasing mortality and morbidity,more quickly and reliably.Nasal swab samples were taken from pantients in intensive care units within the first 24 hours of hospital admission. GeneXpert real-time PCR method were used for rapid detection of MRSA. The results obtained with this method were compared with the results of methods Vitek 2, Phoenix, Cefoxitin DDT and Chrom ID agar. In this study, samples were taken with three nasal swaps 90 patients. The first swap was used for GeneXpert real-time PCR method. The second swap was inoculated on blood agar. Gram staining was performed by blood agar showed growth colonies. Identification and sensitivities of those with Gram-positive cocci morphology were determined by Vitek2 and Phoenix. The Third swap was inoculated on Chrom ID agar. 14 of 90 samples ( % 15 ) with GeneXpert, 4 of 90 samples ( %4.4 ) with Vitek2 and Phoenix and 5 of 90 samples ( % 5.5 ) with Chrom ID agar test were found to be MRSA. Results were obtained in 70 minutes with GeneXpert.Detection of methicillin resistance in staphylococci by phenotypical methods often leads to false results. As a result of the study, we concluded that GeneXpert real-time PCR assay for detection of MRSA is rapid and reliable test.