Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanser olgularında prognostik faktörler ve PET/BT'deki Suvmax'ın prognostik değeri
The prognostic value of Suv/max'ın PET/CT and prognostic factors in Non Small Cell Cancer
  1. Tez No: 282477
  2. Yazar: VEDAT ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÇETİN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmamızı; Küçük hücre dışı akciğer kanserli olgularda, maksimum standart uptake değerlerinin (SUVmax); sağkalım ile korelasyon olup olmadığını belirlemek ve olguların demografik, klinik ve laboratuvar verilerinin sağkalım üzerine etkileri araştırmak amacıyla planladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Onkoloji Anabilim Dalı polikliniklerine Mayıs 2006 ile Mart 2011 yılları arasında başvuran, kesin tanı almış ve evrelemesinde PET /BT kullanan 101 küçük hücre dışı akciğer kanserli olgunun dosyaları geriye dönük incelenerek oluşturuldu. Çalışmaya alınan olguların dosyalarından başta18 fluorodeoxyglucose pozitron emissiontomography ( FDG PET) deki kitlenin SUVmax değeri olmak üzere diğer prognozu etkileyen klinik, histopatojik, laboratuar ve tedavi paremetreleri kaydedilerek istatistik değerlendirme yapıldı.Bulgular: Hastaların 88'i erkek (%87,1) ve 13'i kadındı (%12,9) .Vakaların ortalama takip süresi 12.68 ± 11 ay idi. Tüm seride ortalama sağkalım süresi 10,62 ± 8,55 (1- 49 ay ) idi. Tüm hasta popülâsyonun kitlenin SUVmax medyan değeri; 12,0 (2,7 ? 35) idi. Hastaların demografik, klinik, laboratuar ve radyolojik parametreleri SUVmax 'ın medyan değeri (12,0) ile iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. SUVmax
Özet (Çeviri)
Objective: We planned our work in order to investigate whether in non-small-cell lung cancer patients the maximum standard uptake values (SUVmax) correlate with survival or not and to investigate the effect of demographic, clinic and laboratory data on survival.Materials and Methods: Our study was created by the way that we retrospectively have reviewed files of patients who have applied at the Dicle University School of Medicine Chest diseases and Oncology Department between the dated of May 2006 and March 2011 who have had a definite diagnosis and using PET /BT in the staging with 101 small cell-exterior cancer patients. Of the files of the patients included in the study a statistic was made by initially recording the SUVmax value of the mass in 18 fluorodeoxyglucose pozitron emissiontomography (FDG PET) and of all other clinical, histopathological, laboratory and treatment parameters affecting the prognosis.Findings: 88 of the patients were men (%87,1) and 13 were women (%12,9). The average follow up period of the cases was 12.68 ± 11 months. In all series the average survival period was 10,62 ± 8,55 (1- 49 months). The SUVmax median value of the mass in all patient population was 12,0 (2,7 ? 35). The demographical, clinical, laboratory and radiological parameters of the patients an the median value (12,0) of SUVmax were divided into two groups and compared. The median survival 50 patients with SUVmax