Akut allerjik reaksiyonun diyastolik kalp fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of acute allerjic reactions on diastolic heart fonctions
- Tez No: 282487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diyastolik kalp yetmezliği korunmuş sistolik fonksiyonlara rağmen kalp yetmezliği semptomlarının görülmesidir. Prognozu sistolik disfonksiyondan daha iyi olmasına rağmen bilinen bir mortalite ve morbidite nedenidir. Allerjik reaksiyonlarda ortaya çıkan aktif sitokinler gerek direk toksik etki ile gerekse koroner spazm yaparak kalbin diyastolik fonksiyonlarını bozabileceği düşüncesindeyiz. Çalışmamızda akut allerjinin kalbin diyastolik fonksiyonları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya; Mayıs 2010 ? Aralık 2010 tarihlerinde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine döküntü, kaşıntı nedeniyle başvuran ve klinik ve laboratuvar bulgularına dayanılarak allerji tanısı alan, rastgele seçilmiş 50 hasta allerji grubu olarak alındı. Kontrol grubu olarak klinik ve laboratuar verilerine dayanılarak allerji dışlanmış 30 sağlıklı gönüllü birey olmak üzere toplam 80 hasta rastgele yöntem ile seçildi. Hastaların rutin biyokimyasal parametreleri ve allerji tanısı koymak için serotonin, histamin seviyelerine bakıldı. Ekokardiyografi ile E, A oranları, DT, İVRT, mitral lateral anulus doku doppler hızları, renkli M mod akım ilerleme hızları değerlendirildi.Bazal sistolik fonksiyonlar, boşluk çapları ve duvar kalınlıkları ile biyokimyasal parametreler karşılaştırıldığında iki grup arasında fark yoktu. Ancak allerji grubunda 0. gün ile 5. gün bakılan ekokardiyografi değerleri arasında renkli M mod akım ilerleme hızları, E oranları, E/A oranları ile mitral lateral anulus doku doppler hızları arasında anlamlı fark vardı (Vp 0. gün- 45.10 ± 11.03 cm/sn, Vp 5. gün- 51.38 ± 6.86 cm/sn, E 0. gün- 3.31 ± 0.88 m/sn, E 5. gün- 3.12 ± 0.88 m/sn, E/A 0. gün- 1.76 ± 0.56, E/A 5. gün- 1.55 ± 0.49, Sm 0. gün- 0.04 ± 0.02 m/sn, Sm 5. gün- 0.05 ± 0.01 m/sn, Em 0. gün- 0.11 ± 0.46 m/sn, Em 5.
Özet (Çeviri)
Diastolic heart failure is observing heart failure symptoms, despite preserved systolic functions. Although its prognosis is better than systolic dysfunction, it is a known cause of mortality and morbidity. We think that active cytokines occuring in allergic reactions cause impairment of cardiac diastolic functions with both direct toxic effect and coronary spasm. We aimed to investigate the effects of acute allergy on cardiac diastolic functions.Randomly selected 50 patients who admitted to Department of Emergency Medicine, Faculty of Medicine at Firat University between May 2010 and December 2010, were complaining for rash, itching and diagnosed as allergy based on clinical and laboratory findings were included in our study as an allergy group. 30 healthy volunteers with excluded allergy based on clinical and laboratory data included in the study as a control group, and total 80 patients were randomly selected.Patients? routine biochemical parameters, serotonin and histamine levels were measured for a diagnosis of allergy. E and A ratios, DT, IVRT, lateral mitral annulus tissue Doppler velocities, color M-mode flow progression velocities were evaluated with Echocardiography.When basal systolic functions, diameters of cavities, wall thicknesses and biochemical parameters were compared, there was no difference between two groups.