Şizofreni hastalarına verilen psikososyal beceri eğitiminin hastaların işlevsel iyileşme düzeylerine etkisi
The influence of psychosocial skills training given for patients with schizophrenia on schizophrenic patients? functionel recovery levels
- Tez No: 282536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, şizofreni hastalarına verilen psikososyal beceri eğitiminin hastaların işlevsel iyileşme düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla ön test-son test kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak planlanmış ve yapılmıştır. Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi polikliniklerinde araştırmanın yapıldığı tarihlerde DSM-IV tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış, ayaktan takip ve tedavisi yapılan, tüm hastalar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan 50 deney ve 50 kontrol grubu hastası olmak üzere toplam 100 hasta oluşturmuştur. Veriler, 20 Eylül 2010- 21 Mart 2011 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ile Şizofreni Hastalarında İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesine yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapma, yates düzeltmeli ki-kare analizi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki hastaların %68'ini erkek hastalar, %32'sini kadın hastalar oluşturmaktadır. Deney grubundaki hastaların %52'si, kontrol grubundaki hastaların ise %62'sini 36 yaş ve üzeri hastalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research have been planned and done as a pre-test post-test with control group of quasi-experimental method so as to determine the influence of psychosocial skills training of patients with schizophrenia on schizophrenia patients? functional recovery levels. All the patients diagnosed as schizophrenia according to DSM-IV diagnostic criteria and having treatment in outpatient follow-up in Elazığ Mental Health Hospital clinics during the research constitute the research population. A total of 50 experimental and 50 control groups of 100 patients matching the research criteria constitute the sample of this research. The data of this research were collected between 20 September 2010 and 21 March 2011. Personal Information Form and Functional Remission of General Schizophrenia (FROGS) Scale were used to collect data.Yates-corrected chi-square analysis, percentile, the arithmetic mean, standard deviation, and T tests for dependent and independent groups are used for data evaluation. Of all the total experiment and control group of the patients, male patients constitute sixty-eight per cent and female patients constitute thirty-two per cent of patients. Fifty-two percent of the patients in experiment group and sixty-two per cent of the patients in the control group are 36 years old and over.