Gaziantep'teki MEKSA-GESOP Çıraklık Eğitim Merkezindeki kursiyerlerin iş sağlığı ve iş güvenliğine bakışının değerlendirilmesi
Occupational health and safety sight of assessment who trainees of MEKSA-GESOP Apprentıceship Traınıng Center In Gazıantep
  1. Tez No: 282535
  2. Yazar: HASAN YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma Gaziantep Yardım Vakfı Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki öğrencilerin meslek mensubu olarak işçi sağlığı ve güvenliği farkındalık durumlarını, iş kazası geçirme, meslek hastalıklarına yakalanma durumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evreni Gaziantep Yardım Vakfı Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim gören 1935 öğrenci oluşturmuştur. Evrenden küme örnekleme ile 969 öğrenci alınmış, Mart-Nisan 2010'da anket uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların %79,2'si erkek, %42,5'i 18?19 yaşında, %89,8'i bekar, %56,4'ü ilköğretim mezunu, %57,8'inin geliri gidere eşit, %54,8'inin ailesi çekirdek tiptedir. Öğrencilerin %32,6'sının birinci sınıf, %45,1'inin kuaförlük yaptığı, %61,7'sinin 11?15 yaşında çalışmaya başladığı, %50,8'inin isteyerek mesleğini seçtiği, %84,5'inin mesleğine yatkın olduğu, %73,5'inin mesleğinden memnun olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %76,8'inin iş yerini yeterli bulduğu, %71,9'unun 11?15 saat çalıştığı, %25'inin 251?300 TL maaş aldığı, %80,1'inin işe girişte muayene olmadığı ve sağlık raporu almadığı, %93,5'inin periyodik muayene olmadığı, %69,7'sinin sigortasız ve %41'inin çıraklık sözleşmesiz çalıştığı, %83,8'inin diploma alıp işini kurmak için merkeze geldiği, %83,4'ünün eğitim süresini yeterli bulduğu, %46,5'ini merkeze usta öğreticisinin yönlendirdiği, %69,9'unun derslere düzenli devam ettiği, %59,4'ünün öğrendiklerini çalışırken uyguladığı, %58,4'ün işvereninin koruyucu sağladığı, %43,7'sinin koruyucuları düzenli kullandığı saptanmıştır. Öğrencilerin %39,9'unun iş kazası tanımını bildiği, ençok makine ve tezgahlarda kaza olduğu, %40'ının işçi haklarını bilmediği, %64,8'inin iş kazası %87,9'unun meslek hastalığı geçirmediği, %49,6'sının meslek hastalığı diye bir şeyi duymadığı, %49'unun işinde meslek hastalığı riski olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin %59,4'ünün İSG eğitimi almadığı, %72'sinin iş yerinde İSG eğitimi yapılmadığı, %39'unun işvereni bütün önlemleri almakla yükümlü gördüğü, %56,2'sinin sağlık sorununda devlet hastanesine gittiği, %86,5'inin işyerinde sağlıkçının bulunmadığı, %77,4'ünün İSG kurulunun ne olduğunu bilmediği, %69,8'inin işyerinde denetim olmadığı, %79,2'sinin işyerinde cezalandırılmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done between the students who are studying at Apprenticeship Training Center in Gaziantep. The purpose of the research is analysing the situation of the students about awareness of occupational health and safe, possibility of work accidents and dizzies related with their profession. A questionnaire has been applied to randomly selected 969 of 1935 students who have been studying at Apprenticeship Training Center in Gaziantep during March and April 2010. According to the results it has been found out that %79.2 is male, %42.5 is ages of 18-19, %89.8 is single, %56.4 is primary level educated, %57.8 of the participants income is equal to their outcome, %54.8 of have a nuclear family. %32 of those students are in their first year, %45,1 of them are hairdresser, %61,7 have started working between ages of 11 and 15, %50,8 has preferred their profession with their own decision and %84,5 of the participants chose their job because they have the ability, %73,5 is happy with their profession. Moreover the results show that, %76,8 of the participant students thinks that their working environment is well enough. %71.9 of them works 11 and 15 hours and % 25 gains between 251 ? 300 TL. On the other hand, %80.1 have not had a health check and healthy report before start working, %93.5 do not have a health check periodically, %69.7 do not have an insurance, %41 of them works without appretices agreement. Furthermore %83.8 of the participants comes to the Centre for having the certificate in order to be able to establish their own atelier, %83.4 of them thinks the duration of the education is enough. %46.5 of the students has been oriented to the Centre via their masters and %69.9 of them attends to classes well. %59.4 can apply the things which they learned. %58.4 of the students has supplied security elements in their working environment and %43.7 of them always uses supplied security elements. According to the answers from the questionnaire, it has been seen that, %39.9 of the worker students knows the meaning of work accident and most of the times, accidents occurs on the machines and on worktops. The results shows that %40 of the participants does not know workers rights, % 64.8 of them has not have a work accident and %87.9 of them have not have any dizzies related with their profession. On the other hand, % 49.6 have not heard about dizzies caused by their job. It has been seen that %49 of the participants have the risk of dizzies related with their job. Moreover %59.4 of the students has not have OHS training and there is not any application on OHS training in working environment of %72 of the participants. %39 of the workers bosses applies all the security needs for working, %56 of the workers goes to the government hospital in case of health problems but there is not any medical staff at the working places of %86.5 of the participants and %72 of them do not know what is OHS comity. Moreover %69.8 of the participants work in places where there is no control for any kind of need of the work environment but %79.2 of them has not been punished at work.