Kekemeliğe dair kamuoyu tutumunun ölçülmesi: Eskişehir örneklemi
Measuring public attitudes toward stuttering : Eskişehir sample
  1. Tez No: 282537
  2. Yazar: R. SERTAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kekemeliğin istenmeyen bir durum olduğu ve bu durumun da toplumda kekeleyen bireye yönelik olumsuz tutumlara ve damgalamaya yol açtığı bilinmektedir. Ülkemizde kekeleyen bireylerin nasıl algılandıklarına ilişkin yapılmış sistematik bir çalışma henüz yoktur. Bu çalışmanın amacı Eskişehir örnekleminde kekemeliğe ve kekeleyen bireylere yönelik tutumları betimleyerek daha geniş ölçekte, ülke bazında tutumların belirlenmesi çalışmalarına öncül çalışmayı gerçekleştirmektir.Bu amaçla Eskişehir'den olasılıklı örnekleme yöntemiyle 96 çocuk, 182 yetişkin ve 43 yaşlı bireye (N=321) kekemelikle ilgili tutumların sistematik ve kültürlerarası karşılaştırmalar yapılarak ölçülmesini sağlayan bir araç olan İnsan Özellikleri Kamuoyu Anketi (Public Opinion Survey of Human Attributes)- POSHA'nın deneysel versiyonlarından olan POSHA-E3 uygulanmıştır.Toplanan veriler eğitim, yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Bu analizlerden elde edilen sonuçlara göre katılımcılar, önceki araştırmaların sonuçlarına benzer bir biçimde kekeleyen bireylerin genel olarak utangaç, çekingen, sinirli ve kolay heyecanlanabilir olduklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların kekemelik ve kekeleyen bireye dair olumsuz tutumlarının daha ağırlıklı olduğu, bu olumsuz tutumların yetişkin ve yaşlılarda daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Kadınlarda olumsuz yanıtların olumlulara göre daha fazla olduğu ve katılımcıların eğitim seviyesi yükseldikçe olumsuz yanıt sayısının düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that stuttering is an undesired situation which causes society hold negative attitudes about and stigmatize people who stutter . In Turkey a systematic study about the public perception of the people who stutter does not exist. The purpose of this study is describing the attitudes toward stuttering and people who stutter in Eskişehir sample and leading to the studies aiming to determine country-wide attitudes in large samples.With this purpose, by probability sampling 96 children, 182 adults and 43 old indiviual (N=321) from Eskişehir were administered POSHA-E3 which is an experimental version of the Public Opinion Survey of Human Attributes. POSHA-E3 is an instrument used for assessing attitudes systematically while doing intercultural comparisons.Data collected were analyzed for the variables education, age and gender. According to the results of the statistical analysis, people who stutter are generally found to be shy, withdrawn, nervous and excited similar to the results of the previous studies. Results also indicated that; participants hold more negative attitudes toward stuttering and people who stutter, adults and old participants hold more negative attitudes toward stuttering and people who stutter than children. The women participants had more negative responses than positive ones and with the increasing education level negative responses were found to decrease.