Dudak kanserlerinde tümör dokusunun preoperatif ultrasonografik bulgularının histopatolojik bulgular ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comperative analysis of tumor tissue between preoperative ultrasonographic evaluation and histopathological examination in lip cancer
- Tez No: 282539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM ESKİİZMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dudaklar, yaşamsal ve sosyal işlevleri nedeniyle insan vücudundaki önemli anatomik yapılardır. Dudaklarda gelişen kanserler önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Dudak kanserleri genellikle alt dudakta gelişir ve en sık rastlanan histopatolojik tip yassı hücreli kanserdir. Bu kanserlere en uygun tedavinin planlaması için tümörlerle ilgili temel özelliklerin saptanması çok önemlidir. Bu çalışmada, dudak kanserli olgularda preoperatif tümör boyutu, derinliği ve karakteristik özelliklerinin belirlenmesinde ultrasonografik incelemenin rolünü ve etkinliğini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya Kasım 2009 - Nisan 2011 tarihleri arasında dudak kanseri ön tanısı ile cerrahi girişim uygulanan 18 olgu dahil edildi. Bu olgulara preoperatif USG yapılarak tümör özellikleri (boyut, derinlik, karakteristik özellikler, vs.) kaydedildi. Bu işlemden sonra her olguya özgü cerrahi girişim uygulandı ve tümör dokusu histopatolojik inceleme için Patoloji laboratuarına gönderildi. Patoloji laboratuarında yapılan histopatolojik değerlendirmede tümörün tipi ve alttipi, tümör dokusunun boyutu, derinliği ve karakteristik özellikleri kayıt altına alındı. Ultrasonografik ve histopatolojik incelemelerde elde edilen veriler, tümör boyutu, derinliği ve karakteristik özellikleri açısından istatistiksel olarak analiz edildi.Tümör dokusunun boyutu ve derinliği açısından yapılan istatistiksel analiz sonucunda ultrasonografik ve histopatolojik veriler arasında orta düzeyde anlamlı ilişki bulundu (p=0.004 ve 0.041; r=0.45 ve 0.60). Ultrasonografinin epidermis ve subepidermis tutulumu ve kas invazyonu varlığı açısından yüksek duyarlılık ve olumlu öngörü gösterdiği saptandı. Yassı hücreli kanserli olguların histopatolojik diferansiyasyonu ile ultrasonografik olarak saptanan RI değeri ve homojenite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. (p=0.034, p=0.030).Yaygın kullanım alanı olan, kolaylıkla uygulanabilen, ucuz ve radyasyon riski taşımayan USG, dudak kanserli olgularda tümör boyutunun, derinliğinin ve karakteristik özelliklerinin belirlenmesi için preoperatif kullanılabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Lips are the most important anatomical structures in the human body due to their vital functions and social statute. Lip cancer is a significant health problem. Lip cancers are mostly localized on the lower lip and the most frequent histopathological type is squamous cell carcinoma. The treatment planning of these cancers are primarily based on the preoperative evaluation of tumor size, depth and characteristics. The purpose of this study is to evaluate preoperative tumor size, depth and characteristics by ultrasonography and to determine its role and efficacy in lip cancer.Eighteen patients who underwent surgery due to lip cancer between November 2009 and April 2011 were enrolled in the study. All of the patients undertaken a ultrasonographic evaluation and their tumor features (size, depth, characteristics etc.) were recorded. Thereafter, every patient operated as planned and tumor specimen sent to Pathology department for histopathological examination. The tumor type, subtype, size, depth and characteristics were evaluated and recorded regularly. Ultrasonographic and histopathologic findings were compared according to tumor size, depth and characteristics and a statistical analysis was performed.A statistically significant relationship with moderate correlation was found between ultrasonographic and histopathologic evaluation (p=0,004 and 0,041; r=0,45 and 0,60). The ultrasonographic evaluation of epidermis and subepidermis involvement and muscle invasion showed high sensitivity and positive predictivity, respectively. In addition, RI value and tumor homogenity/heterogenity demonstrated statistically significant relationship with tumor diferantiation (p=0,034, 0,030).Ultrasonography is a common, easy to perform, inexpensive radiologic technigne without any radiation risk. It can be used in order to determine the tumor size, depth and characteristics in lip cancers preoperatively.