Marmara Bölgesinin Anadolu kesiminden toplanan Myxomycetes türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
- Tez No: 28256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN GÜCİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
öz MARMARA BÖLGESİNİN ANADOLU KESİMİNDEN TOPLANAN MYXOMYCETES TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSONOMİK ARAŞTIRMALAR Araştırmamı/., 1988-92 yıllan içerisinde Marmara Bölgesinde (Trakya kısmı lıuılç) UıpUttuuiıy kubuk ve kabuksu materyallere nem odası tekniği uygulaması sureti il t* ekle edilen Myxomycet türlerinin ortaya çıkarılıp teşhi sine yönelik olıuutjlur. Değişik luıihleıde bölgeye tertiplenen ekskürsiyon- larda kubuk ve kabuksu mu! riyaller üzerine inkübasyon tekniği uygulanmış, elde edilen lruktllikusyunlar'dan preparatlar ve herbaryum oluşturulmuştur. Yine bu esnada doğul gelişmiş örneklerden de preparatlar ve herbaryum oluşturulmak sureli İle teşhis ve tanımlar yapılmıştır. Yapılan çalışmada 61 takson elde edilmiş olup bunlar içinde 2 familya, 5 cins ve 40 tür'ün Türkiye Mikoflorası için yeni olduğu saptanmıştır. Takso- nomik çalışmalar morfolojik incelemelerimize dayanmakta olup, türler ara sındaki farklılıklar tanım anahtarı halinde verilmiş, türlerin deskripsiyonlan yamnda fotoğrafla ile tanımlar güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TAXONOMIC INVESTIGATIONS OF THE MYXOMYCETES WHICH HAVE BEEN COLLECTED ON THE MARMARA REGION OF ANATOLIAN DIVISION They have been some excursions to Marmara region (outside of Trakya division) in different times of between 1988 and 1992. It has been brought to light to typical fructifications by using special incubation techniques on burk mid debrished material which were collected during the excursions. During this time it has been made a herbarium from the laboratory conditions. They were iden tificated 40 new species, 5 new genus and 2 new family for Turkey's Micoflora by using taxonomic studies on prepared and herbarium materials. Totally, 61 taxon were studied. In this study have been mentioned family, genus and species keys, species descriptions and identifications with Turkish Myxomycetes which were known before. In the result of tliis study the number of identified Turkish Myxomyce tes have been reached totally, 87.