Konya-Karapınar bölgesinin flora ve vejetasyonu
  1. Tez No: 28258
  2. Yazar: YAVUZ BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA- KARAPINAR BÖLGESİNİN FLORA VE VEJETASYONU Yavuz BA?CI Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dala Danışman: Prof. Dr. Adem TATLI 1993, sayfa: 124 Jüri: Prof.Dr. Adem TATLI Yard. Doç. Dr. Hüseyin DURAL Yard. Doç. Dr. Kuddusi ERTU?RUL Bu araştırma 1992-1993 yılları arasında Karapınar (Konya) ve çevresinin flora ve vejetosyonu üzerinde yapıldı. Araştırma bölgesinde 42 familya ve 177 cinse ait 227 takson tesbit edildi. Bu bölgede en fazla taksona sahip olan familyalar; Poaceae (Gramineae) 29, Compositae 28, Cruciferae 20, Chenopodiaceae 18, Legumırtosae 16 ve Labiatae 15'dir Türlerin floristik bölgeler göre dağılımında % 21.58 ile ir. -Tur. elementi ile ilk sırayı almaktadır. Avrupa-Sibirya elementi % 2.20, Akdeniz elementi ise % 5.27'dir. Bölgedeki bitkilerin % 2. 20' si endemiktir. Bölgedeki bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında Hemikriptof itler % 40.53 oranla ilk sırayı almaktadır. Daha sonra sırasıyla Terofitler % 37, Kamefitler % 13.22, Geofitler % 5.29, Vasküler hidrof itler % 2.20 ve Nanofanerof itler % 1.76 'dır. Araştırma alanında yedi yeni bitki birliği tesbit edilmiştir. Bu birlikler şunlardır: 1. Astragaletum lycio- microcephali birliği 2. Salsolo ruthenicae-Alhagietum pseudalhagi birliği 3. Marribio parvif lori-Salvietum cryptanthae birliği 4. Petrosimono brachiati-Artemisietum santonici birliği 5. Heliotropio dolosi-Peganetum harmalae birliği 6. Petrosimonietum nigdeensio-brachiatae birliği 7.Alopecuro arundinacae-Phragmitetum australis birliği. ANAHTAR KELİMELER: step, Karapınar, Vejetasyon, Flora.
Özet (Çeviri)
it ABSTRACT Master Thesis THE NATURAL FLORA AND VEGETATION OF KONYA- KARAPINAR DISTRICT Yavuz BA?CI Selçuk university Graduate School of Natural and Applied sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Adem TATLI 1993, page: 124 Jury: Prof. Dr. Adem TATLI Ass. Prof. Dr. Hüseyin DURAL Ass. Prof. Dr. Kuddusi ERTU?RUL This investigation of Karapınar (Konya) and its vicinity flora and vegetation was studied between the years of 1992-1993. In the researching area 227 taxon belonging to 42 families and 177 genera were determined. The families which have the most taxon in this region as follows: Gramineae 29 Compos i t ae 28 Cruciferae 20 Chenopodiaceae 18 Legummosae 16