Türkiye denizlerinde yaşayan Ampeliscidae (Amphipoda-crustaceae) türlerinin taksonomisi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28259
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER KATAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
66 VI. ÖZET Bu çalışma Türkiye denizlerinde yaşayan Ampeliscidae (Crustacea-Amphipoda) familyası türlerinin tâksonomik ve ekolojik özelliklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kuzeyde Bandırma 'dan, güneyde Yumurtalık' a kadar uzanan kıyı bölgesinde 21 esas ve 15 alt istasyonda örneklemeler yapılmıştır. Çalışma sonunda bölgeden 16 tür Ampeliscidae tespit edilmiş olup, her tür ayrı ayrı ele alınarak morfolojik tanımlamaları, ekolojik özellikleri ve yayılışları verilmiş, ayrıca türlerin tanımlayıcı özelliklerini gösteren çizimler ve tür tayin anahtarı metin içinde verilmiştir. Türlerin ekolo'jik özelliklerinden substratum faktörü ile olan ilişkileri ele alınmış olup, araştırma bölgesi 7 biotopa (çamurlu, kumlu, kumlu çamur, Posidoia+çamur, Posidonialı, Detrituslu, Korallijenli ) ayrılarak incelenmiş ve her biotobun karakteristik türleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
67 VII. SUMMARY This study was carried out for the purpos'e of defining the tacsonomic and ecologic properties of the species of the family of Ampeliscidae (Crustacea-Amphipoda) which are living in the seas of Turkey. For this purpose, samplings were made in 21 primary and 15 sub-stations in the region laying between Bandırma up in the north and Yumurtalık down in the south. At the end of the study 16 species of Ampeliscidae were established from the region, their morphologic definitions, ecologic properties and diffusions were studied by dealing with each species separately and in addition, illustrations showing the definitive properties of the species and species defining key were given in the text. By dealing with the relations of the species with substratum factor which is of their ecologic properties the investigation area has been examined by dividing it into 7 biotopes (Mudy,' Sandy, Mudy+Sandy, Posidoniaous, Post Mudy, Detritus, Coralligenous) and the charact eristic species of each biotope were defined.