Elektronik sistemlerle diş renginin tespit edilmesi
Tooth colour determination by electronic systems
  1. Tez No: 282581
  2. Yazar: AYTAÇ ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Estetik diş hekimliğinde renk belirlenmesi görsel ve aletli olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Hekimin subjektif görüşüne dayalı görsel renk seçim sistemi sonuçlarda büyük değişimlere sebep olmaktadır. Metamerizm, aydınlatma, aydınlatmanın türü (tungsten veya floresan ampuller), renk illüzyonu ve renk algılama farklılıkları renk seçiminde tutarsızlıklara yol açan etkenlerden bazılarıdır. Geleneksel renk seçimindeki klinik yetersizlikler ortaya çıktığında, daha uygun yöntemlerin geliştirilmesi için çalışmalar başlamıştır. Diş hekimliğinde objektif renk seçimi standartları ihtiyacı doğmuştur, ki böylelikle hata kaynaklı tekrarlanan seanslarda harcanan zaman ve üretim kaybı engellenebilir. Bu amaçla geliştirilmiş spektrofotometre ve kolorimetreler diş hekimliği kullanımına sunulmalarından bu yana bir çok araştırmada kullanılmalarına rağmen klinik kullanımda rutin olarak kullanılmamışlardır. Hassasiyetlerinden dolayı pratik uygulamadaki zorlukları ve yüksek maliyetleri konu hakkında farklı alternatifleri gerektirmektedir.Dolayısıyla bu çalışmada mevcut elektronik renk belirleme yöntemlerine alternatif bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistemde bilgisayara bağlanmış bir kameradan alınan görüntü üzerinde gerçek zamanlı ve durdurulmuş görüntü olmak üzere iki yöntem düşünülmüştür. Temel olarak bu yöntemlerde görüntü üzerinde filtreleme yapılmış, aydınlatma farklarının olumsuz etkisini azaltmak amacıyla HSV renk uzayına dönüştürülmüştür. Elde edilen ton ve doygunluk değerlerinin ayrıştırılıp ortalaması alınmış ve kalibrasyon aşamasında referans alınan değerlerle karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Tooth shade determination in aesthetical dentistry, can be done by 2 ways; visual and instrumental. Visual determination depending the dentist?s subjective comment, causes significant variations. Metamerism, illumination, type of illumination (tungsten of fluorescent bulbs), color illusion and color sensation are some factors on this incoherency. Researchs for more consistent methods has started, when deficiencies are found out with the traditional shade determination. Objective shade determination standarts are needed to prevent time and production waste caused by repeated clinics due to mistakes. To solve this problem, developments as spectrophotometers and colorimeters have been used in many researchs but not in routine clinic usage. Practical usage difficulties due to their sensitivies and high costs have required alternative researchs.Therefore, we developed a system as an alternative for existing shade determination systems. In this system, we considered two methods, as real time and stil image processing on frames that have been taken from a camera plugged to the computer. Basicly in these methods, frames have been processed by median filtering and converting to HSV color space to minimize suffers from illumination variations. Then, obtained average hue and saturation values have been compared to reference values that have been recorded on the calibration session.