Kentsel yeşil alanların konut değerine etkisi üzerine bir araştırma: Bahçeşehir toplukonut yerleşkesi örneği
A research on effect of urban green areas on housing prices; Istanbul Bahçeşehir mass-housing setlement example
- Tez No: 282585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK MÜGE ÖZGÜÇ ERDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada fiyatı belirlenemeyen doğal çevre kaynaklarından kentsel yeşil alanlar ele alınmıştır. Kentsel yeşil alanlar, günümüzde çağımızın en büyük sorunlarından birisi haline gelen hızlı ve düzensiz göç olayları ve dolayısıyla bunun sonucunda oluşan hızlı ve plansız kentleşme ile ihtiyaç duyulan en önemli alanlardan biri haline gelmiştir. Bu gelişmeler sonucunda, beton yığını haline gelmiş, altyapısız, yaşanması güç kentler ortaya çıkarmış ve kentlerin aşırı yoğunlaşması kent çevrelerindeki arsalarda rantları arttırarak kentsel yeşil alan miktarlarını sınırlamıştır. Bu yüzden en büyük zararı kentsel açık alanlar görmektedir. Dolayısıyla da kentsel yeşil alan olarak düzenlenebilecek açık alanlar istila edilmektedir. Kamusal yeşil alan olarak değerlendirilen kentsel yeşil alanlar; kent kalitesini arttırırken yoğun iş temposundan, kapalı mekanlardan bunalan kent insanına rahat bir nefes alabilecekleri boş vakitlerini değerlendirecekleri önemli alanlar olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, urban green areas, which are the natural environment resources whose prices can not be assessed, have been handled. Urban green areas have become one of the most important areas which are needed due to the fast and irregular migration and the fast and unplanned urbanization which emerges as a result of such migration. As a result of such developments, the cities become a concrete mass without infrastructure which are difficult to live in and extreme concentration in cities have limited the amount of green areas by increasing the rants in the lots surrounding the cities. Thus the open areas which can be arranged as urban green area are being invaded. Urban green areas which are considered as public green areas have increased the quality of cities and become important areas for the urban people who are ovelwhelmed with busy work life and closed areas in which they can find peace and spend their free time.