Konya ili merkezi ve çevre yollarındaki bitkilerde ağır metal birikimi
- Tez No: 28260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ EYCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA ÎLÎ MERKEZÎ VE ÇEVRE YOLLARINDAKİ BÎTKÎLERDE ASIR METAL BİRİKİMİ Murad Aydın ŞANDA Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Baki EVCE 1993, sayfa: 40. Jöri: Doç. Dr. Baki EVCE Doç. Dr. Gazi İREZ Yrd.Doç.Dr. Mustafa KÖÇÖKÖDÖK Bu çalışmada, Konya ili merkezindeki bazı park ve yol ağaçlan ile Konya-Afyon çevre yolunda yaygın iki step bitkisinde Kurşun (Pb) birikimi araştırıldı. Şehir merkezinde Fraxinus excelsior L., Cadrus libani A. Richard, Platanus oriental IS L., Thuja, orîentalis L. ve Aescul us hippocastanum L. ağaçlarının yaprak, meyve, dal ve kabuklarında Pb birikimi araştırıldı. Konya-Afyon çevre yolunda ise centaurea virgata Lam. ve Alhagi pseudoalhaqi (Bieb.) Desv.'de yoldan uzaklığa bağlı olarak Pb birikimi araştı rı İdi. Kurşun birikimi bakımından trafik yoğunluğu değerleri bilinen iki istasyonda ve çevre yolunda yola yakınlık ile orantılı olarak artış gözlendi. ANAHTAR KELİMELER: Pb birikimi, çevre kirliliği. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HEAVY METAL ACCUMULATION IN THE PLANTS GROWING ALONG THE MOTOR ROADS OF KONYA CENTER AND ENVIRONMENT Murad Aydın ŞANDA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Bakı EYCE 1993, Page: 40 Jury: Assoc. Prof.Dr. Bakı EYCE Assoc. Prof.Dr. Gazı İREZ Assoc. Prof.Dr. Mustafa KÜÇÖKÖDÖK In this study, the accumulation in some park and road trees in the center of Konya and two step plants all over the vicinity of Konya-Afyon was investigated. In the city-center, lead accumulation in the leaf, fruit, branch and bark of trees, Fraxinus excel sior L., Cedrus 1 i bani A. Richard, Platanus oriental is L., Thuja oriental is L. ve Aascul us hi ppocastanum L. was investigated. The lead accumulation depending on the distance from road in Centaurea virqata Lam. ve Al hag i pseudoal haai (Bieb.) Desv. on Konya-Afyon highways was determined. From the lead accumulation point of vient an increase being proportinae with nearness to road on highways and in two determined stations was observed. KEY WORDS; Lead accumulation, environmental pollution. ii